Domů / Interiér / Energie pod kontrolou – jak ušetřit v domácnosti

Energie pod kontrolou – jak ušetřit v domácnosti

Výdaje spojené s energiemi, bez kterých se neobejdeme, nás často překvapí v konečném vyúčtování. Určitě to znáte také, nestačíte se mnohdy divit, jak je možné, že je spotřeba tak vysoká. Kolikrát je vhodné popřemýšlet, jestli neexistuje nějaké efektivní řešení, jak za energie v domácnosti ušetřit.

shutterstock_110894003

Začíná to maličkostmi

Šetření začíná maličkostmi. Je důležité si uvědomit, že všeho se dá dosáhnout postupně. A tak pokud se zaměříte například i na takové věci, jakými jsou zhasínání světel v koupelně, když v ní nikdo není, nebo třeba vypínání televizoru či rádia, když tuto činnost zrovna neprovádíte, můžete to na konečném vyúčtování rozhodně pocítit.

Sázejte na úsporné osvětlení

Dalším tipem je obnova stávajícího osvětlení za úsporné. I když vám to nemusí na první pohled tak připadat, věřte, že úsporné zdroje světla spotřebují daleko menší množství elektrické energie. Bylo by tak naprosto zbytečné zbytečně opovrhovávat i v tomto směru. Navíc, úsporné osvětlení se vyznačuje i vyšší životností.

Tepelná energie

Ani v oblasti vytápění není dobré něco zásadně přehlížet. Právě zde se dá rovněž výrazným způsobem ušetřit a to samozřejmě především v zimním období. Zde se vyplatí popřemýšlet nad komplexností. Je vhodné si uvědomit, jakým způsobem se ztrácí teplo. Základním krokem je tomu zabránit – nabízí se zateplení fasády, ale i výměna oken.

Pasivní domy

Vůbec nejlepší volbou pro úsporu energií jsou jednoznačně pasivní domy. Často se jim také říká nízkoenergetické domy, i když v těchto dvou kategorizacích jsou přece jen nějaké rozdílnosti. Spoustu parametrů a vlastností však mají společných – jsou vyrobeny z nejmodernějších a efektivních materiálů, také jejich dimenzace je navržena tak, aby vám ušetřila při bydlení co nejvíce financí.

O Radek Blinka

Jeden komentář

  1. Mirek Vostrý

    Se ženou celkem pošilhávám po nízkoenergetické domě na klíč, ale asi nám to ještě několik let potrvá než si ho budem moct úplně dovolit. Prozatím řešíme snížení výdajů v našem třípokojovym bytě. Po tom co nám v baráku družstvo nechalo vyměnit okna, tak je teda poznat, že se teplo o dost víc drží v místnostech a spotřeba za topení nám o něco klesla. V průběhu rekonstrukce se k nám do baráku dostal obchoďák s energiema. Veškeré úpravy jsou konečně ve vyúčtování znát. Ještě naučit děcka po sobě zhasínat a bude to hitparáda. Šetření je hold celoživotní koloběh..

Zanechat odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.Povinná pole jsou označena *

*