odcervovani psa
Tipy & praktické informace

Jak často odčervovat psa

[dropcap]K[/dropcap]aždý, kdo má doma psa nebo kočku zcela jistě řešil otázku, čím a jak často by je měl odčervovat. Pravidelné podávání antiparazitik, je velmi důležitou součástí prevence závažných onemocnění, která jsou ve většině případů přenosná na člověka.

odcervovani psa

První odčervování

První odčervení se provádí u štěňat ve věku 3 týdnů a druhé za 2 týdny po té. Pak následuje v 6. týdnu první očkování. K odčervení štěňat používáme antiparazitika ve formě sladké tekutiny  nebo pasty a to z důvodu snadného dávkování. Jakmile štěně přejde od chovatele k majiteli, další odčervení následuje až do věku 6 měsíců každé 2 měsíce a to formou pasty nebo tablet v závislosti na hmotnosti štěněte. Od 6. měsíce věku pak odčervujeme podle toho, v jakém prostředí se pes pohybuje a jaký typ psa máme.

Tuláka odčervujte častěji

Pokud se jedná například o psa, který je velký milovník všeho co na ulici najde, žijícího ve městě, kde je velká koncentrace psů, doporučuji odčervovat každé 3 až 4 měsíce. Se stejnou frekvencí podávání antiparazitik by měly počítat všechny rodiny s malými dětmi, ty jsou totiž vždy nejrizikovější skupinou při přenosu parazitárních onemocnění ze zvířat na člověka. Jestliže máme psa většinou na zahradě nebo bydlíme uprostřed lesa, stačí odčervovat 2x ročně. To platí samozřejmě pouze v případě, že zvíře netrpí vleklými trávicími potížemi – zvracením nebo průjmy. Pak je rozhodně na místě provést tzv. parazitologické vyšetření trusu.

Pro účely tohoto testu je třeba sbírat trus po 3 dny ( vždy stačí malé množství z jednoho vzorku) a ten pak donést k veterinárnímu lékaři, který ho pošle do vet. laboratoře. Pokud je některý z parazitů nalezen, veterinární lékař nasadí odpovídající léčbu. V takovém případě by jednorázové odčervení určitě nestačilo.

Po určité době používání by se měly preparáty obměnit, z důvodu možného vytvoření rezistence. Respektujte hmotnostní kategorii zvířete.  Pokud je podána menší dávka, riskujete vytvoření rezistence a tedy nižší účinnost preparátu.

Dodržujte základní hygienické podmínky.

Zvířata krmte kvalitním krmivem, je to důležité pro správný rozvoj imunity a to hlavně u mladých zvířat.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.