Interiér,  Podlahy

Jak je to s dřevěnými podlahami a dětmi? Je tato kombinace přípustná?

Při zařizování domácnosti, ve které se pohybují děti, musíme k této skutečnosti přihlížet. Ale co když máte spadeno na dřevěnou podlahu, ale bojíte se, že by vaše ratolesti výrazně zkrátily její životnost?

Mokré plínky, vylité sklenice s pitím, nekompromisní závodění napříč celým bytem, zablácené boty po návštěvě dětského hřiště… To vše znamená potenciální riziko škrábanců, špíny, skvrn a dalších forem znehodnocení podlahové krytiny. Koberec je knockoutován již v prvním kole výběrového řízení a dřevěná podlaha se dostává do popředí. Oproti koberci nabízí výrazně jednodušší čistění, opravy a renovace. Co na tom, že se na dřevěné podlaze děti vyřádí – buďto ji budete průběžně opravovat, anebo si počkáte, až prckové odrostou a zrenovujete ji až poté.

shutterstock_166099589

Jaké výhody přinese dřevěná podlaha do vaší domácnosti?

Dřevo je přírodní materiál a v interiéru působí teple a přirozeně. Izolační vlastnosti dřeva jsou díky tisíců drobných dutinek vynikající. A pokud se o podlahu budete dobře starat, vydrží vám třeba sto let jako nová.

Při úklidu si vystačíte s mopem nebo koštětem a stačí, když pravidelně zametete a vytřete. Na dřevu se nezachytává prach, plíseň ani zvířecí srst, což ocení rodiče alergiků. Dřevěné podlahy jsou základem zdravého prostředí a když se na nich v průběhu užívání objeví vroubky a škrábance – dodají podlaze svébytný charakter.

Které dřeviny jsou pro rodiny s dětmi nejvhodnější?

Nabídka dřevěných podlah je pestrá a jednotlivé typy se liší řezem, stupněm tvrdosti a povrchem. Žádná obecná rada ohledně výběru neexistuje a záleží na vašich individuálních potřebách. Přesto jsme pro vás sestavili seznam nejlepších kandidátů:

dubové dřevo – při výrobě podlah nachází využití především dřevo z červeného a bílého dubu. Oba druhy vypadají dobře a jsou tvrdé. Na červeném dubu se ovšem (díky struktuře) lépe schovají škrábance a vroubky.

australský cypřiš – je tvrdší než dub, má spoustu suků a vlnitou strukturu, která dobře kryje případná poškození. V okolí suků hrozí praskání a uštipování.

brazilská třešeň – její tvrdost je oproti dubu dvojnásobná a navíc velmi dobře odolává vlhkosti. Je ideální do kuchyně a předsíně.

teakové dřevo – teak je v posledních letech velmi populární a využívá se k výrobě podlah stále častěji. Svou pevností se vyrovná dubu, je odolné vůči teplotním výkyvům a dobře odolá dřevokaznému hmyzu.

javorové dřevo – je velmi pevné a odolné vůči opotřebení a poškrábání. Javor je k mání v bílém až světle červenohnědém odstínu a seženete ho téměř všude.

K výrobě dřevěných podlah se samozřejmě využívá i celá řada jiných dřevin, ale ty jsou výrazně náchylnější na poškození. Dřeviny jako borovice, americký ořech a třešeň nebo jedle douglaska se proto využívají v místnostech, kde je viditelné opotřebení přijatelné. Tyto typy dřeva jsou měkčí, nesnáší vlhkost, ale jejich cena je velmi příznivá.

Jsou dřevěné podlahy bezpečné?

Ruku na srdce – děti si vždycky najdou způsob, jak spadnou i v těch nejnepravděpodobnějších místech. Riziko pádu hrozí na každém povrchu, dřevo nevyjímaje. Můžete ho však snížit tím, že na „kritická“ místa položíte menší koberečky.

Vzhledem k výše uvedeným vlastnostem jsou dřevěné podlahy v domácnostech obývaných dětmi naprosto v pořádku.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.