Pěstování rostlin,  Venkovní rostliny

Jak pěstovat gardénie

Gardénie jsou elegantní pokojové rostliny, které dokážou zahnat stín stereotypu. Původem pochází z Asie, i u nás se však především v posledních letech začínají těšit zvýšené oblibě. Jejich pěstování však není nejjednodušší. Budete-li však znát základní nároky a požadavky gardénií, nic vám nebrání, aby ozdobily i váš domov.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Teplé a slunné místo

Pro gardénie je naprostým základem umístění – to musí být situováno na dostatečně prosvětlené místo. Pozor však na ostré sluneční paprsky, které gardéniím příliš neprospívají.

Dalším důležitým aspektem je potom teplota, ta musí být stálá, gardénie nesnáší kolísavý vývoj teplot. I v zimě by teplota neměla nikdy poklesnout pod 15 stupňů.

Půdní nároky

Gardénie nesnáší zásaditou půdu – musí se tak vysadit do kyselého substrátu – ideální je rašelina, která se smíchá s listovkou. Zaměřte svou pozornost také na absenci vápníku, ten by neměl být v případě pěstování gardénií obsažen ani v půdě, ani v hnojivu a dokonce ani ne ve vodě, kterou využijete pro zalévání.

Přesazování gardénií je možné na jaře, v žádném případě se nedoporučuje v období, kdy rostlina kvete.

Zálivka a hnojení

Gardénie vyžadují pravidelnou zálivku, nejvhodnějším řešením je odstátá nebo dešťová voda. Obecně lze říci, že by hlína v květináči neměla nikdy vyschnout – to platí pro vegetační období. V zimě je vhodné samozřejmě zálivku omezit.

Co se týká hnojení, bohatě dostačuje rostliny přihnojovat jedenkrát, maximálně dvakrát do měsíce, v zimě potom o něco méně.

Množení

Množení gardénií není nejjednodušší, někomu se možná na poprvé nepodaří, to by vás však nemělo odradit k případnému opakování. Množení probíhá pomocí řízků, ty lze s matčinné rostliny na přelomu zimy a jara odříznout a zasadit. Po zasazení je nejvhodnější ještě neprokořeněný řízek přikrýt igelitovým sáčkem, který garantuje vyšší vlhkost a stálou teplotu.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.