pestovani melounu
Pěstování rostlin

Jak pěstovat melouny

[dropcap]M[/dropcap]eloun patří zaručeně mezi nejoblíbenější zeleninu letních měsíců. Plod melounu je z botanického hlediska bobule. Tato „bobule“ jako plod melounu vodního je tmavě zelená kůrka a červená měkká dužnina plná semínek. U cukrového melounu má „bobule“ žlutou kůrku a žlutobílou masitou dužninu se semínky uprostřed. Do této čeledi tedy patří i meloun cukrový žlutý. Tyto dva melouny jsou nejpěstovanějšími druhy u nás.

pestovani melounu

V Česku se pěstování melounů daří. Nejlepší přirozené podmínky pro pěstování melounů jsou na Jižní Moravě a v Polabí.Také na Hané a v oblastech, kde se pěstuje kukuřice.

Jak pěstovat Melouny

Meloun vodní je plodina původem z tropických a subtropických krajů. Má tedy vyšší nároky na teplo, na kolísání teplot ve dne a ochlazení v noci, na déle trvající deště a špatné povětrnostní podmínky. Meloun je možné pěstovat také ve sklenících a fóliovnících.

Klíčící rostlinky potřebují dostatek tepla a světla.

Standardně se proto doporučuje začít s výsevem v dubnu, kdy je již tepleji a je více slunečního světla. Semínka melounu vyséváme do kelímků nebo sadbových květináčků. Do květináčků můžeme vložit rašelinové tablety s umístěným semínkem. Rašelina dodá teplo při klíčení. Já doporučit pořídit si malý skleníček, který je určený právě pro takovéto pěstování. Miniskleníček je velice praktický a výborně se hodí do všech interiérů.

Když už máme vhodnou nádobu (miniskleníček), je čas připravit substrát. Koupíme si přímo pro výsev a klíčení. Je to nejjednoduší. Semínka položíme na jeho povrch a mírně zatlačíme asi do půlcentimetrové hloubky. Teď už jen stačí pravidelně rosit, nejlépe rozprašovačem. Teplo zajistíme tak, že připravený skleníček se semínky postavíme k oknu na vyhřátý parapet.

Výsadba

Před výsadbou si sazeničky musí trošku zvyknout na nižší teplotu, která na ně bude čekat venku. Snažte se je proto trošku otužovat, aby nedostaly teplotní šok a neuhynuly. Již otužované rostlinky vysazujeme na záhon v květnu, nejlépe po 15. květnu. Půdu pro pěstování melounu si musíme dobře připravit. Prohnojit již na podzim a na jaře dobře zrýt a prokypřit. Melounu vyhovují lehčí půdy bohaté na živiny. Vysazujeme do sponu minimálně 50×50 cm, pokud nám to záhon dovolí, zvolíme větší spon, i 100×100 cm. Jakmile rostlina vyžene delší olistěnou lodyhu zaštípneme ji za 3-4 listem, aby se rozvětvila. Rozvětvené boční lodyhy také zaštipujeme. Na výhonech necháváme 1-2 listy a jeden květ, pro jeden plod.

Melouny začínají kvést začátkem května. O opýlení se postarají včely, pokud pěstujeme ve skleníku, můžeme květy opýlit štětečkem. Meloun jako tropická rostlina má rád teplo. Pokud i v noci klesají teploty pod 5°C, musíme naše rostlinky ochránit.

Nejlepší je na to černá textílie, zapícháme okolo záhonku pár kolíčků, to samé provedeme prostředkem a textílii na ně položíme. Utvoří se nám taková provizorní stříška. Tím naše rostlinky krásně ochráníme před chladem. Pokud takto klesnou teploty i přes den, necháme rostlinu nadkrytou. Pro melouny si můžeme připravit zateplený záhon, který buďto zasypeme mulčovací kůrou, nebo ho přikryjeme černou textílií, do které si připravíme otvory pro budoucí rostlinky. Jako to např. děláme s jahodami, když se nám nechtějí odplevelovat každou chvilku. Černé textílie nás uchrání nejen před nežádoucím plevelem, ale právě zajistí dostatečné prohřátí půdy.

vodní meloun

Závlaha

Zaléváme častěji, ale menším množstvím vody. Vodu bychom měli mít připravenou v kropáčích či větších nádobách, aby se nám stihla trošku ohřát. Nesmíme zalévat čerstvou vodou např. z potoka. Je příliš studená a to by se rostlinkám vůbec nelíbilo. Vody na zalévání budeme potřebovat opravdu dostatečné množství, myslete na to a připravte si ji. při suchých dnech můžeme zálivku zintenzivnit, ale rostlinu nepřemokřujte. Pokud závlahu podceníme, může mít rostlina rýhy v plodu. V době dozrávání již plodiny melounu nezaléváme.

Hnojení

Důležitou složkou při pěstování melounů je hnojení. Hnojíme tak, že již na podzim zaryjeme do půdy zralý kompost, nebo chlévskou mrvu. Když rostlině vzejde 3-4 list můžeme dohnojit ledkem. Pokud rostliny melounu nemáme nakryty textilií, můžeme rostlinku průběžně okopávat a půdu kolem prokypřovat. Odstraňujeme také uschlé a škůdci napadené listy. Melouny chráníme před slimáky.

Sklizeň

Melouny sklízíme přibližně po 100 dnech od výsadby koncem srpna. Meloun nelze dlouhodobě skladovat. Proto si na něm pochutnejme v jeho nejlepší sezóně ihned po sklizni. Zralý plod poznáte buď dobrým pozorováním, nebo poklepem. Ráno se na něm nesráží rosa a začne mu zasychat stopka, která se stočí dokulata. Pokud na něj poklepete, ozve se dutý zvuk.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.