ryze
Vaření

Jak se vaří rýže

[dropcap]V[/dropcap] každé rodině se rýže připravuje “zaběhnutým” způsobem a myslíme si, že jedině ten náš způsob je nejsprávnější a nejchutnější. Kdybychom si to nemysleli, nedělali bychom to. Pokud jsme si nezvykli na přípravu rýže dodávanou obchodem v sáčcích, což je snad nejsnazší, bývá to obvykle rýže dušená, připravená s tukem a cibulí propíchnutou hřebíčkovým kořením. Srovnáme-li tuto přípravu rýže s přípravou u národů, u nichž je rýže hlavním pokrmem, shledáme, že ji připravují zásadně bez tuku a v některých zemích, jako v Číně a Vietnamu, i bez soli.

ryze

Čínský způsob vaření rýže

Podle čínského způsobu se na šálek rýže počítá se dvěma šálky vody. Voda se uvede do varu a nasype se do ní dobře vypraná rýže. Jakmile voda začne znovu vařit, zmenší se plamen a nádoba se přiklopí, aby se rýže pomalu vařila 20 minut. Rýže se v Číně jako příloha nesolí, ovšem my jí můžeme přisolit těsně před podáváním.

Arabský způsob přípravy rýže

Arabský způsob přípravy rýže počítá na šálek rýže 2 šálky vody a rovnou lžící másla nebo oleje. Vypraná rýže se ponechá chvíli ve vlažné vodě nabobtnat. V kastrolu se rozpustí tuk, přilijí se 2 šálky osolené vody, jakmile se voda začne vařit, vysype se opraná rýže, přiklopí a nechá v troubě asi 20 minut dusit.

Španělská rýže

“Španělská” rýže se dělá tak, že v kastrolu rozehřejeme 3 lžíce oleje, vsypeme 2 šálky oprané rýže a za častého míchání necháme rýži slabě zezlátnout. Pak přilijeme 3 šálky horké vody, osolíme, promícháme a přiklopenou zvolna vaříme. Asi po 15 minutách odklopíme poklicí a necháme na malém plameni vyjít páru.

Je zajímavé si přezkoušet různé způsoby přípravy rýže, možná, že nám zachutná lépe než naše příprava s cibulí. Čínský způsob je nejsnažší a má jistě tradici starou jako rýže sama. I to že Číňané rýži nesolí, má jistě svůj důvod. Je určena jako příloha kořeněných pokrmů, takže sama okořeněná být asi záměrně nemá.

Babiččin způsob vaření rýže

Vezmete rýži a odvážíte z ní 100g na osobu. Vynásobíte počtem lidí, kteří u vás budou hodovat. Rýži propláchnete dokud nepoteče naprosto čistá voda. Nasypete do hlubšího pekáčku a zalijete vodou tak, aby její hladina byla přibližně centimetr nad rýží. Dáte péct do trouby asi tak na 20 minut při 180 °C. Přibližně v polovině pečení rýži promícháte a dáte dopéct. Není problém třeba po patnácti minutách ochutnat. Pokud vám takto hotová rýže bude stačit, můžete ji vyndat. Pokud ne schováme ji i s pekáčkem pod peřinu. Rýže tam krásně dojde. Až bude hotová, nandáme ji na talíře a navrch posypeme orestovanou cibulkou, nakrájenou na kolečka. Vypadá to nádherně a ještě lépe to chutná.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.