Komerční články

Jak vybrat kotel aneb který je ten nej a na co si dát pozor?

[dropcap]S[/dropcap]tojíte před výběrem kotle pro váš byt nebo rodinný dům a nevíte si rady? Sestavili jsme pro vás praktického průvodce, v rámci kterého vám vysvětlíme přednosti jednotlivých variant a ukážeme vám jejich možnosti.

Vybíráme palivo

Výběr paliva je zásadní otázka, kterou budete muset vyřešit ještě předtím, než přistoupíte k výběru konkrétního typu kotle. V podstatě se nabízí hned čtyři alternativy a to:

  1. dřevo
  2. uhlí
  3. elektřina
  4. plyn

Cenově nejvýhodnějším palivem je bezesporu dřevo, ale musíte počítat s tím, že jeho příprava je časově a leckdy i fyzicky náročná. To samé platí i o uhlí.

Střední cestu představuje zemní plyn, který je sice dražší než dřevo a uhlí, ale na druhou stranu nebudete muset řešit jeho nákup, sklízení a přípravu k vytápění. Ovládání plynových kotlů je elegantní a v podstatě stačí jediný stisk tlačítka. [highlight]Topná sezóna průměrného rodinného domu vychází na cca 35 tisíc korun ročně. [/highlight]Moderní plynové kotle, respektive jejich kondenzační varianty, jsou vysoce účinné a náklady za vytápění výrazně snižují. Špičkové kotle vám mohou v rámci jediné sezóny ušetřit i 10 až 15 tisíc korun.

[highlight]Zdaleka nejdražší řešení je elektřina.[/highlight] Vytápění je sice komfortní, ale účty nesrovnatelně vyšší než v případě tuhých paliv a plynu. V případě rodinných domů není výjimkou ani částka výrazně převyšující 60 tisíc korun za rok.

Budete kotel využívat i na ohřev TUV?

shutterstock_107213939

Kotel může mít několik funkcí. Mimo té primární (vytápění), ho lze využít také k ohřevu vody. Máte to v plánu, nebo si na ohřev pořídíte samostatný bojler? Opět se nabízí hned několik možností:

Kotel s průtočným ohřevem – tento typ kotle ohřívá pouze vodu, kterou v danou chvílí odebíráte a většinou jde o plynové kotle. Kvalita vody jde ruku v ruce s pravidelným čištěním hydraulického okruhu kotle, ale nemusíte mít strach, že činností strávíte všechen volný čas. Frekvence čištění je dostačující jednou ročně. Co se týče kvality přípravy vody, je v porovnání s ostatními variantami na střední úrovni.

Ohřev vody v externím zásobníku – jde o sestavu kotle a nepřímoohřívaného zásobníku. Tyto typy kotlů rozdělují vodu do radiátorů a v případě potřeby do zásobníku. V tom se voda ohřívá v systému trubek a její kvalita je na lepší úrovni než u průtočného ohřívání. Externím zásobníkem disponují plynové i elektrické kotle, ale také vybrané typy kotlů na tuhá paliva.

Ohřev vody ve vestavěném zásobníku – TUV se ohřívá do malého zásobníku o objemu cca 40 – 55 l TUV. V případě potřeby většího množství vody tyto kotle fungují na principu průtočného ohřevu. Kvalita vody je srovnatelná s ohřevem v externím zásobníku, při čemž vestavěným zásobníkem disponují především plynové kotle.

Pravda a mýty o výkonu

Problematiku výkonu kotle jsme si nechali nakonec a to i přesto, že ji většina lidí řeší více než ostatní atributy. Celkový výkon přitom závisí i na ostatních parametrech a obecně ho spočítáte tak, že celkový objem vytápěné plochy vydělíte koeficientem 20. Výsledkem je výkon kotle udávaný v kW. Jak tomu máte rozumět?

V případě rodinného domku o vytápěném objemu 300 m3 je zapotřebí kotel s výkonem 15 kW. Pozor, tato obecná metoda však nekalkuluje se zateplením a fasády a okny s izolačními vlastnostmi. Budete-li však kotel využívat i k ohřevu vody, výkon vám naopak stačit nebude. Nejnižší předpokládaný výkon kotle je v takovém případě cca 30 kW. Sáhnete-li po kotli s nižším výkonem, budete nepříjemně překvapeni nedostatečně ohřátou vodou (v momentě, kdy kotel současné vytápí).

[box type=“success“ ]

Tip na závěr

Při výběru kotle berte na vědomí, že jde o dlouhodobou investici. Vždy se proto orientujte jen na kvalitní modely prověřených výrobců jako je Vaillant, Junkers, Viadrus apod. Pokud si stále nevíte rady, nestyďte se a zeptejte se svého prodejce. Jistě vám rád poradí a nasměruje na nejvhodnější alternativu.

[/box]

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.