osvetleni
Podporujeme

Jak vybrat správné osvětlení místnosti?

Dnešní příspěvek Vám udělá jasno v tom, jak vybrat osvětlení pro každou z místností Vaší domácnosti. Ukáži Vám trochu z teorie i praxe a přidám i odkaz na jednu užitečnou kalkulačku.

osvetleni

Doporučená míra osvětlení na „standardizovanou“ místnost o rozměru 25 metrů čtverečných je 5 000 lumenů, tj. 5 žhavících (klasických) žárovek o výkonu 100 wattů. V praxi je nutné přihlédnout k typu místnosti a hlavně funkci, kterou zde bude osvětlení mít. Např. v koupelně je žádoucí větší míra osvětlení, zatímco třeba v obývacím pokoji stačí intenzita nižší.

[table caption=“Všeobecně doporučovaná míra osvětlení v jednotlivých místnostech“ width=“600″ colwidth=“20|290|290″ colalign=“left|center|center|“]
no,Místnost,Doporučená míra intenzity osvětlení (lumeny na m2)
1,Obývací pokoj,200
2,Ložnice,200
3,Koupelna,800
4,Kuchyně,350
5,Chodba,70
[/table]

 

[box type=“info“ ]

Praktický příklad

Pokud máte ložnici o rozměru 30 metrů čtverečných a chcete dosáhnout intenzity osvětlení 200 lumenů na metr čtverečný, budete potřebovat 6 žárovek o výkonu 100 wattů.[/box]

Střet teorie s praxí

Ještě před tím, než si objednáte elektrikáře či vyrazíte do prodejny se svítidly, je nutné si uvědomit, že v každém pokoji existuje řada překážek bránících šíření světla (např. nábytek a kytky). To, že do jednoho kouta postavíte 6 lamp s žárovkami o výkonu 100 wattů, není zárukou toho, že budete mít dostatečně osvětlenou celou místnost.

Zde samozřejmě platí, že čím výše je svítidlo umístěno, tím lépe se světlo šíří (např. stropní lustr má při šíření světla méně překážek než stolní lampa). V době, kdy řešíte systém osvětlení, byste tedy měli mít jasnou představu o všech překážkách pro šíření světla. Lépe se Vám pak bude odhadovat, jaké rozmístění svítidel zaručí dostatečné osvětlení celé místnosti.

O požadavcích na výkon rozhoduje i typ svítidla

Ne každé svítidlo pak musí mít nainstalovanou žárovku o výkonu 100 wattů. Níže uvádím tabulku jednotlivých výkonů žárovek přepočtených na lumeny.

[table caption=“Výkon ve wattech přepočtený na lumeny“ width=“600″ colwidth=“300|300″ colalign=“center|center|“]
Výkon žárovky,Počet lumenů
40,450
60,800
75,1100
100,1600
Zdroj: Energystav.org
[/table]

[box type=“note“ ]Ano, důležitý je samozřejmě i typ osvětlení. Níže tedy přikládám také tabulku, která Vám pomůže udělat si představu o tom, jak výkonnou žárovku potřebujete v případě použití konkrétní technologie.[/box]

[table file=“http://www.elegantnibydleni.cz/wp-content/uploads/osvetlenie.csv“][/table]

3 tipy na závěr

Na závěr ještě uvádím 3 tipy, které Vám zpříjemní pobyt ve Vaší domácnosti během celého dne a v každém ročním období:

  • ideální je kombinace přirozeného (denního) světla s tím umělým. Váš systém osvětlení by měl být schopen reagovat na aktuální intenzitu denního světla, např. prostřednictvím ztlumení zářivosti umělého světla (na vypínači), či schopností použít pouze některých ze zdrojů umělého světla (např. v kuchyni jde o použití umělého světla nad pracovní deskou, bez stropního světla, které je v tuto chvíli nahrazeno slunečním svitem)
  • při výběru osvětlení si nechejte poradit od odborníka. Například fluorescenční zářivky mohou mít problémy s vlhkostí na úrovni 65 %, což je stav, kterého lze snadno dosáhnout ve špatně odvětrané kuchyni či koupelně. Radou od odborníka se vyhnete tomu, že investujete několik tisíc korun do osvětlení, které má v dané místnosti omezené možnosti využití.
  • pokud již máte systém osvětlení vyřešený (např. stěhujete se do postaveného domu) a nyní jen vybíráte nové světelné zdroje, podívejte se na tuto stránku. Najdete zde kalkulačku, která Vám pomůže určit, jaký výkon ve wattech je nutný pro vytvoření požadovaného počtu lumenů u jednotlivých technologií.

Tento příspěvek byl vytvořen ve spolupráci s Elkov elektro, velkoobchodem s materiálem a svítidly.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.