Tipy & praktické informace

Jak zatočit s mikroorganismy, které vám doma ztrpčují život?

Čistá domácnost je pro většinu nás naprosto samozřejmá. V následujících řádcích však nebudeme rozebírat to, jak správně vysávat nebo čistit okna – zaměříme se na neviditelné mikroorganismy, které jsou přítomné i v na první pohled čisté domácnosti.

Člověk nemusí mít doktorát z biologie, aby věděl, že se soužití s některými bakteriemi nevyhne. Nicméně výskyt nebezpečných mikrobů není žádoucí a je třeba provést určitá opatření, která zamezí případným zdravotním rizikům. Skutečnost, že to u vás doma vypadá uklizeně, ještě neznamená, že jste chráněni pře bakteriemi a viry.

Pravidelný úklid je základ, nicméně nedostačuje a správný efekt podmíní pouze správné úklidové návyky. Musíte se zaměřit na místa, kde se mikroorganismům daří – především místa se zvýšenou vlhkostí jako umyvadla, dřezy, toalety a vany. Mimo jiné i na předměty, kterých se často dotýkáme – kliky dveří, domácí telefon, dálkové ovladače, spínače nebo klávesnice od počítače.

shutterstock_130754510

Zaostřeno na kuchyňský dřez

Středobodem dění je kuchyňský dřez. Právě zde se mikroorganismy množí nejrychleji a čištění je třeba věnovat zvýšenou pozornost. Nedopusťte, aby ve dřezu zůstávaly zbytky potravin a špína. Pořiďte si vhodné prostředky na desinfekci – například speciální čistící pasty či tekuté čističe určené právě pro likvidaci mikroorganismů ve dřezu. Skvělým pomocníkem budiž útěrka z mikrovláken.

Vyhraná bitva neznamená vyhranou válku

Dřez není první ani poslední bojištěm. Jakmile vyhrajete první bitvu proti mikrobům, přesuňte se na další bitevní pole – pracovní plochu vaší kuchyňské linky, prkýnko na krájení (tip – přelijte ho vařící vodou), myš a klávesnici, vypínače, kliky a domácí kancelářský stůl.

Jde to i bez agresivní chemie

Nechcete-li k čištění využívat agresivní chemii, pořiďte si nezávadné přírodní prostředky. Pomůže vám přírodní mýdlo, kuchyňská sůl, ocet, citronová šťáva nebo olej z čajovníku. Na dezinfekci kuchyně je vhodný i silný neředěný lihový ocet nebo polarizovaná voda. A pozor – čisté by měly být i nástroje, které používáte k úklidu. Pravidelně měňte prachovky, mopy, hadry na nádobí a ostatní pomocníky.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.