Pěstování rostlin,  Venkovní rostliny,  Zahrada

Kosatce a jejich pěstování

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Kosatce jsou překrásné květiny, kterým dala jméno duha.  Barvy kosatců jsou velice rozmanité. Květy mohou mít buďto jednu barvu anebo jsou kombinací dvou barev, dvou odstínů s různými přelivy na podkladové vrstvě, či jsou různě pískované anebo čárkované na základní podkladové barvě. A právě latinské pojmenování kosatců – Iris je v překladu duha. V případě kosatců to znamená velkou barevnou pestrost květů. V zahradách i u vodních nádrží, řek a mělčin, všude tam, kde je možné se s nimi setkat, je najdeme nejčastěji v modré, žluté, bílé, okrové, hnědé či fialové barvě. Výjimkou ale není ani barva růžová anebo téměř černá.

Rozdělení kosatců do druhů a skupin

Kosatce jsou vzpřímené trvalky s oddenky nebo cibulemi, někdy dužnatými. Z botanického hlediska se kosatce rozdělují na velké množství druhů a sekci a pro šlechtitele jsou neustálým zdrojem dalšího bádání a experimentování. Moderní vyšlechtěné kosatce najdete se zvlněnými, třepenitými anebo krepovanými okraji.

Výsadba kosatců

Při výsadbě by měla být rostlina mírně navýšena vůči okolnímu terénu, jako například u výsadby brambor. Většinou pěstitelů je prováděná také akceptovatelná výsadba, a to na rovný uhrabaný pozemek. Zde by měl být oddenek zakrytý okolní zeminou do asi  2/3 jeho výšky. Pokud by se výsadba oddenku provedla příliš hluboko, s největší pravděpodobností by pak rostlina uhynula v důsledku hromadění vody v okolí oddenku.  Výsadbu kosatců můžeme provádět již po 20. červnu a u velkokvětých kosatců po 1. červenci. Ideální je termín kolem 15. července, nejpozději však do poloviny září, a to vždy v závislosti na klimatických podmínkách v daném místě.  Do příchodu zimy musejí kosatce dostatečně zakořenit, pokud by se to nepodařilo, mohlo by to znamenat pro rostliny úhyn v důsledku namrznutí oddenků.

Co dělat po odkvětu

Po odkvětu kosatců je důležité provést co nejdříve odstranění květních stvolů, které by mohly na rostlině začít zahnívat. Tím zároveň zabezpečíme celkové prosvětlení a provzdušnění rostlin. V průběhu vegetace provádíme šetrné odstraňování starých a zaschlých listů, ty by totiž mohly v důsledku shromažďování vlhkosti v okolí oddenku způsobit jeho zahnívání.  Buďto v srpnu nebo v září je možné kosatce přihnojit, nejlépe draselným hnojivem, aby došlo k lepšímu vyzrání rostlinných pletiv ještě před příchodem zimy.

Bílé-kosatce

Přesazování

Nejpozději po 3 až 4 letech dochází k zahuštění trsů, to je doba, kdy je zapotřebí kosatce rozsadit. Rozsazujeme je na místa, kde předtím ještě nerostly. Nejdříve po pěti letech je možné vysadit kosatce na stejné místo.

Zazimování

Většina u nás pěstovaných kosatců je dostatečně odolná. Před zimou nevyžadují žádné zvláštní opatření. Před příchodem zimy je možné pouze přihrnout trochu zeminy k oddenkům. To může ochránit kosatce při mrazivé zimě bez dostatečné sněhové pokrývky. Anebo můžete přikrýt oddenky na zimu chvojím.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.