Komerční články

Krbová vložka – jak vybrat

Pokud jste se rozhodli pořídit si krbovou vložku, nejprve si zjistěte základní informace o tom, jaké jsou možnosti a na co si dát pozor při výběru. Zatímco kamna stačí pouze postavit do místnosti, napojit na komín a začít topit, krbová vložka vyžaduje ještě další stavební práce.

Krbová vložka Romotop KV 6.6.3 C

Co je to krbová vložka a jak postupovat při koupi?

Nejprve si upřesníme, co to vlastně krbová vložka je. Jde o základní část krbu, která tvoří estetickou, ale především také funkční část. Umísťují se před nebo vedle komínu, ke kterému se připojují kamnovou rourou.

Krbové vložky maximálně a efektivně využívají teplo k vytápění celého domu. Topná část krbové vložky je od místnosti oddělena prosklenými dvířky, která mají především bezpečnostní funkci. Tyto dvířka se vyrábí se žáruvzdorného keramického skla. Kvalitní krbové vložky by měly disponovat regulátory primárního a sekundárního vzduchu.

Jaké jsou typy krbových vložek?

Krbových vložek existuje hned několik variant. Rozdělit je můžeme dle materiálu, funkce a tvaru. Co se materiálu týče, máme vložky ocelové, kombinované a celolitinové. Nejkvalitnější je litina, neboť má dlouhou životnost. Ocel je zase velmi pružná a dobře snáší „teplotní šoky“. Materiál také ovlivní cenu krbové vložky, například ocelové můžete pořídit již za cenu od 7 tisíc korun, litinové vyjdou výrazně dráž.

Další rozdělení je na jednoplášťové a dvouplášťové. Jednoplášťové vložky se obvykle pomaleji rozehřívají, ale jsou vhodnější pro akumulační stavby, zatímco dvouplášťové vložky jsou vhodnější pro teplovzdušné vytápění.

V případě dvouplášťové vložky se teplo předává hlavně prostřednictvím prosklené části, vzduch se tedy ohřívá mezi dvěma plášti.

Krbová vložka Romotop KV 055AN

Důležité aspekty, které vám pomohou při výběru

Důležité je určit umístění krbové vložky. Jestliže se rozhodnete umístit krb do patra, musíte mít jistotu, že jeho váhu podlaha unese. Dávejte pozor na to, aby ve zdi za krbem nebylo vedení vody, plynu ani elektřiny. Pod krbovou vložkou a přibližně 30 cm před ní musí být nehořlavá podlaha a dostatek prostoru. Mezi vrchním výdechem horkého vzduchu a stropem by měl být volný prostor alespoň 40 cm. Myslete na svou bezpečnost.

Přihlédnout byste měli také na průměr komína, který by měl být v ideálním případě stejný nebo trochu větší nežli je odkouření na krbové vložce.

Velmi důležitou roli hraje také typ otevírání krbové vložky. Může jít buď o klasický způsob do prostoru, nebo využít takzvaný výsuvný mechanismus, který umožní dvířka otevřít nad krbové dveře do speciálního pouzdra.

Ujasněte si, zda budete chtít využít krbovou vložku jako hlavní zdroj vytápění. Některé druhy vložek lze připojit k teplovodnímu vytápění až později, ale je vhodné s tím počítat již při samotném výběru. Zvolíte-li krbové vložky s teplovodním výměníkem, pak vězte, že je lze použít také jako hlavní zdroj vytápění, ale zároveň pouze jako pomocný zdroj či přechodový.

Vložka lze obložit prakticky kterýmkoliv nehořlavým materiálem, mohou to být cihly a další ušlechtilé materiály. Právě podle velikosti krbové vložky vybírejte vhodný materiál, který se zároveň bude hodit do místnosti.

Krbová vložka Romotop KV 025 W02 BD

Teplovodní výměník

Moderní krbové vložky zvyšují topnou účinnost obezděných krbů, akumulují teplo a díky teplovodnímu výměníku je lez připojit k rozvodům a radiátorům v domě. Můžete s jejich pomocí snadno vytápět celý objekt. Tento způsob vytápěn je velmi úsporný s nízkými emisemi. Dochází tak k rovnoměrnému vytápění v domě.

Příslušenství ke krbovým vložkám

Ke krbové vložce můžete zakoupit také další příslušenství. Můžete pořídit například klapku do krbových vložek, praktický stojan ke krbovým vložkám, automatický regulátor ohřívacího oběhu, redukce externího přívodu vzduchu krbových vložek či teplovodní výměník k vložce.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.