kustovnice cinska
Pěstování rostlin

Kustovnice čínská pěstování

[dropcap]K[/dropcap]ustovnice čínská je zázračné ovoce nabité živinami. Kustovnice stimuluje přirozenou imunitu a harmonizuje pH prostředí organizmu. Je velmi silný antioxidant a zpomaluje stárnutí. Kustovnice čínská je zdrojem vitality, zdraví a dlouhověkosti.

Vitamínová bomba

Plody kustovnice čínské se konzumují samotné jako mimořádně zdravá svačinka, nebo se přidávají do cereálních směsí a jogurtu. Skvělé je také přidávat plody kustovnice do ovocných koktejlů a šejků, jejichž základem může být třeba super výživné konopné mléko. Čínskou specialitou je příprava čaje ze sušených plodů kustovnice, podobně jako to děláme s šípky.

kustovnice cinska

Pěstovat ji lze snadno i na zahradě, ale někdy se stává, že kvete, avšak neplodí.

Kustovnice čínská (Lyceum chinensis) je opadavá, zcela mrazuvzdorná keřovitá trvalka. Dá se tedy bez problémů pěstovat i v našich klimatických podmínkách. Není náročná, roste dobře i v chudých půdách. Vyhovuje jí teplejší, slunná poloha a lehčí písčitojílovitá půda. Dorůstá výšky 1 až 2,5 metru, její větve rostou do šířky.

Drobné fialové kvítky jsou oboupohlavní, rostlina je tedy samosprašná. Při dobré péči se vám po 2-3 letech pěstování odvděčí velkým množstvím oranžově červených elipsovitých, 1 až 2,5 cm dlouhých bobulek.

Kustovnice čínská je keř dorůstající do výšky 2 – 3 m. Pokud porost neudržujeme řezem, rychle vytváří souvislé vzájemně propletené a těžko proniknutelné porosty. Je světlomilná, proto ji vysazujeme na slunečných stanovištích. Není náročná na půdu, proto dokáže růst na různých typech půd, ale vhodnější jsou lehčí, středně a méně úrodné, ale dobře propustné půdy. Nevhodné jsou jílovité a trvale zamokřené půdy. Vytváří hustý kořenový systém, proto ji můžeme vysazovat i na svahy, které jsou ohrožené erozí. V podmínkách Slovenska je kustovnice čínská dostatečně mrazuvzdorná jen v nejjižnějších oblastech. Pokud ji chceme pěstovat ve vyšších polohách, tak vybíráme jen ty nejteplejší, slunečné a výhřevné stanoviště a na zimu doporučujeme rostliny chránit před silnějšími mrazy přikrytím. Rostliny mají obojpohlavní květy, proto postačí vysadit na stanoviště jen jednu rostlinu. Kvete v červnu až srpnu, ale plody v našich podmínkách nedozrávají.

Rozmnožování

Kustovnice čínská se může rozmnožovat semenem i vegetativně. Rostliny vysazujeme na vzdálenost 1,5 m. Rostliny jsou dodávané se zemním balem, proto je lze vysazovat po celé vegetační období, ale nejlepší je sadit je na jaře. Rostlinkám po vysazení zkrátíme řezem hlavní výhonek na 15 – 20 cm, abychom podpořili rozvětvení.

[box type=“info“ ]

Po vysazení je dobré okolí rostlin mulčovat štěpkou anebo kůrou v tloušťce 5 – 10 cm a výhonky zkrátit na 15 – 20 cm nad zemí, abychom podpořili rozvětvení. V pozdějších letech pravidelně odřezáváme slabé, poškozené výhonky a výhonky, které příliš zahušťují keř. Pravidelný každoroční řez vykonáváme zpravidla v březnu, dubnu, vždy před rašením. Podle potřeby doplňujeme podestýlku a odstraňujeme plevel v bezprostředním okolí rostlin. V našich podmínkách kustovnice čínská nevyžaduje chemickou ochranu.

[/box]

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.