medvedi cesnek
Pěstování rostlin

Medvědí česnek – pěstování v květináči

[dropcap]Č[/dropcap]esnek medvědí je méně aromatický než klasický česnek. Jedná se o rostlinu ideální do jarních salátů nebo se tepelně zpracuje. Rostlina má léčivé účinky. Snižuje krevní tlak i hladinu cholesterolu v krvi. Své pojmenování získal medvědí česnek logicky po medvědech, kteří jej jako první vyhledávali v přírodě jako zdroj obživy.

medvedi cesnek

Použití česneku

Medvědí česnek je oblíbený nejen pro své využití v kuchyni, ale také jako léčivá bylina. Jedná se o vytrvalou rostlinu s podzemní cibulí, pěstuje se jako léčivá rostlina, zelenina či jen pro okrasu. Na začátku květu se konzumuje nať, později pak cibulky. Má příznivé účinky na činnost žaludku a trávení, čistí střeva a pomáhá při nespavosti. Během léta rostliny zatahují do země a přezimují v hlízkách.

Pěstování v květináči

Medvědí česnek můžeme pěstovat na záhonku nebo v květináči. Ideální zeminou pro pěstování v květináči je kvalitní zahradnický substrát. Květináč postavíme k oknu a dostatečně zaléváme. Medvědí česnek můžeme rozmnožovat semeny a cibulkami, které se dají koupit. Sběr medvědího česneku se provádí v dubnu a květnu ještě před rozkvětem rostlin. Cibulky sbíráme koncem léta a na podzim.

Pěstování na záhonku

Medvědí česnek má rád vlhké, humózní a kypré půdy na stinných či polostinných místech, ale zároveň musí být hodně zavlažován. Není problém ho tedy zasadit někam pod okrasné keře či do rohu zahrady, kam se slunce podívá jen občas. Z dlouholetých zkušeností s jeho pěstováním je doporučováno ho sázet v trsech přibližně o 10 cibulkách. Dorůstá přibližně do 30 centimetrů.

Jeden komentář

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.