Blogy,  Bydlení,  Interiér,  Obývací pokoje,  Tipy & praktické informace

Nemusíte spoléhat na předpověď počasí z televize, svoji meteostanici můžete mít doma

Mít přehled o počasí je v dnešní době hodně oblíbená činnost, hlavně pro zahrádkáře, sportovce, cykloturisty a výletníky. Sice ještě neumíme přímo ovlivnit déšť, sníh a sluníčko, ale můžeme se počasí přizpůsobit díky informacím, které se dají získat pomoci chytrých meteostanic.

Co je vůbec meteostanice? Přístroj, který dokáže poskytnout důležité a praktické informace o počasí, nejen v místě bydliště, ale i v různých koutech republiky.  Ukazuje teplotu, vlhkost, tlak, rychlost větru, srážky, UV záření. Některé meteostanice mají vodotěsné kryty a vyrábějí se z nerezové oceli. Různé velikosti displeje, široká škála barev umožňuje výrobek doladit k interiéru. S meteostanici budete mít přehled o teplotě uvnitř i venku, o počasí vhodném pro procházky nebo výlety, zjistíte, kdy si přibrat svetr nebo přibalit deštník.

U vyspělejších meteostanic získáte přehled o srážkách, záření, rychlosti větru, to vše můžete pozorovat na přehledném grafu a sledovat například rosný bod. Takový přístroj má za úkol předpovědět co nejpřesněji počasí a povětrnostní vlivy. Některé se dají připojit k počítači, jiné funguji samostatně, bez možnosti přenosu dat. Musí vždy obsahovat tlakoměrné čidlo, v jiném případě bude plnit pouze funkci budíku. Záleží hlavně na vás, o jaké informace a funkce máte zájem, zda potřebujete znát rychlost větru, velikost srážek, vlhkost, rosný bod, UV záření, východ a západ slunce nebo si vystačíte se základními údaji. Je pro vás nutné mít v meteostanici zabudované věci pro náročné uživatele? Pak vybírejte podle svých požadavků a zkontrolujte si, co vše přístroj nabízí. Čtěte vždy důkladně všechny informace na obalech výrobků nebo se ptejte prodejce. Upřesněte si velikost displeje, podsvícení, osvětlení, vzhled ikonek na obrazovce, zda chcete meteostanici základní nebo s více funkcemi.

Na co je dobré dát si pozor a jaké existují druhy?

(zdroj obrázku: ebay.com)

Výrobek se sice může tvářit jako super přístroj, ale pokud nemá zabudované potřebné čidla, nesplní vaše očekávání. Většina stanic má bezdrátové čidlo. Jedny z lepších přístrojů ukazují UV záření, směr a rychlost větru, jaká je velikost dešťových srážek, vlhkost uvnitř i venku. Pokud se jedná o stanice, které pracují s daty získanými z internetu, vždy upřesňují předpověď i na několik dní dopředu, díky aktualizovaným informacím z jiných serverů. Dosah běžných meteostanic je 30 – 150 m. Provoz je docela úsporný (většinou s využitím výměnných baterií), bezdrátový, vše funguje na základě čidel. Displej může být – LCD, inverzní, LED, TFT (u každého typu je jiné osvětlení), od velikosti displeje se odvíjí i cena. Dnes se již dají data stahovat z meteostanice do počítače, záleží na výběru přístroje, zda tuto možnost podporuje.

Na trhu jsou tyto druhy:
• Meteostanice základní – nedá se připojit k počítači a ukazuje pouze základní předpověď počasí.
• Meteostanice s přídavnými prvky – patří již k těm lepším, které ukazují tlak na grafu, pracuje s informacemi o nadmořské výšce, vlhkosti, námrazy, tlaku atd.
• Meteostanice, které fungují na bázi Meteotime – tento přístroj se řídí předpovědí meteorologů a vyhodnocuje data z jejich serverů.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.