Pěstování rostlin,  Zahrada

Pěstování šalvěje

[dropcap]Š[/dropcap]alvěj se řadí mezi poměrně oblíbené bylinky a její pěstování v tuzemsku poměrně zdomácnělo. Ač se jedná o původně středomořskou bylinku, není problém ji pěstovat i v našich podmínkách. Z hlediska pěstování není šalvěj nijak náročná rostlina a stačí ji vybrat suchou, ale na živiny bohatou půdu. Nejlépe se šalvěji daří především v půdách lehkých a kyprých majících hlinitopísčitý charakter. Podívejme se ale na pěstování šalvěje poněkud podrobněji.

shutterstock_110625365

Výsev šalvěje lékařské

Nákup semen šalvěje lékařské není nijak složitý, jelikož semínka lze sehnat jak přímo v hobby marketech, tak i na internetu anebo v prodejnách s potřebami pro zahradu. K výsevu by mělo dojít v březnu, a to do pařeniště. Jestliže chcete vysévat šalvěj přímo do půdy, pak se jeví jako optimální především květen anebo říjen. Substrát nemusí být příliš výživný. Rostlina by se v něm nemusela cítit vůbec dobře. Výsev by měl být ve sponu zhruba 40×60 cm. Šalvěj je možné klidně množit i za pomocí trsů či řízků.

Péče o šalvěj

Při péči o šalvěj je nezbytné dbát zejména na časté zaštipování šalvěje. Díky tomu dojde k maximální podpoře keřovitého vzrůstu rostlinky šalvěje. Při odkvětu bychom měli šalvěj taktéž zastřihávat, jinak se pořádně vysílí tím, že vzniknou semínka. Pokud vám začnou lístky šalvěje žloutnout, je to znak toho, že kořeny potřebují mnohem větší množství živin. Šalvěj potřebuje hodně světla hlavně při pěstování v květináči.

Sklízení šalvěje

Sklízet šalvěj je zapotřebí v období od květně do července. Sklízí se pouze lístky a nať. Ideální je sbírat lístky v suchém období v poledne. Jedná se o dobu těsně před rozkvetením. V této době jsou lístky nejbohatší na éterické oleje. K sušení lístku by mělo docházet za teploty mezi 30 až 35 stupni Celsia. Šalvěj je možné klidně i zamrazit anebo ji zakonzervovat v oleji.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.