Domů / Interiér / Plusy a mínusy bambusové podlahy

Plusy a mínusy bambusové podlahy

Nabídka podlahových krytin je velmi pestrá a v současné době narazíte i na mnohem méně tradiční materiály, než je zavedený standard. Pokud toužíte po podlaze, která jde ruku v ruce s nejnovějšími trendy a zároveň si potrpíte na originalitu a exkluzivitu, mohl by vás (nejen) svým vzhledem uhranout bambus. Snoubí atraktivní vzhled a velmi dobré užitné vlastnosti. Pro srovnání – je zhruba dvakrát tvrdší než dub a velmi snadno odolá opotřebení. Ale skutečně se hodí všude? V následujících řádcích vám prozradíme vše, co byste o bambusových podlahách měli vědět.

shutterstock_87878842

Základní charakteristika bambusu

Bambus je rostlina, která sice spadá do stejné čeledi jako tráva, nicméně se i přesto v mnoha ohledech vyrovná dřevu. Jde o vůbec nejrychleji rostoucí rostlinu na světě a své definitivní výšky dosáhne již ve dvou až čtyřech měsících. Na světě roste cca 1200 druhů bambusů, a to nejčastěji v Číně, Thajsku, Indonésii, Malajsii, Vietnamu, Africe a Jižní Americe.

Exotická rostlina má široké uplatnění a používá se napříč mnoha obory – v potravinářském, farmaceutickém, nábytkářském i stavebním průmyslu.

Co se týče bambusové podlahy, mezi její největší přednosti patří to, že je zdravotně nezávadná, ekologická, velmi tvrdá, odolná vůči častým teplotním změnám a vyznačuje se dlouhou životností. Co se týče umístění, může být prakticky v jakékoliv místnosti – dokonce i v koupelně, kde je vyšší míra vlhkosti. Údržba je snadná.

Bambusové podlahy jsou obvykle k mání ve dvou odstínech – přírodním a kávovém. V praxi však záleží na konkrétním druhu rostliny, doby její sklizně a oblasti, ve které byla vypěstována. Bambus však vždy působí velmi harmonicky a je příjemný na pohled.

Je lepší podlaha, parkety nebo mozaika?

Rozhodnete-li se pro bambusovou podlahu, budete si moct vybrat ze čtyř variant:

  • masivní parkety
  • dvouvrstvé parkety
  • mozaika
  • třívrstvá podlaha

Povrch bambusu se upravuje: lakem, voskem nebo olejem a parkety mohou být zhotoveny vertikálně i horizontálně.

V případě třívrstvé podlahy kde o 4mm silnou bambusovou dýhu, která se dále lakuje. Druhá vrstva je tvořena borovou laťovkou a poslední vrstva (stabilizační) měkkým dřevem (obvykle borové nebo smrkové). Lamely vypadají opravdu luxusně a lze je položit bez lepidla, ale také celoplošně nalepit.

Mozaika je určena na celoplošné lepení a má tloušťku 20 mm.

Po pokládce následuje povrchová úprava

Bambusové podlahy se po položení brousí, tmelí, lakují nebo olejují a voskují. Nemáte-li s povrchovou úpravou bambusu žádné předchozí zkušenosti, obraťte se na odbornou firmu, která se postará o stoprocentní výsledek.

Při pokládce si dejte pozor na to, aby byl povrch rovný. Výrobci rovněž doporučují, aby byly parkety cca 2 – 3 týdny před pokládkou v dané místnosti vybaleny a měly dostatek času pro přizpůsobení se klimatickým podmínkám.

Bambusu je nejlépe v pokojové teplotě 20 – 23°C s relativní vlhkostí vzduchu 50 – 60 %.

O Adams

Zanechat odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.Povinná pole jsou označena *

*