Exteriér

Sázení rajčat

Rajčata patří mezi oblíbenou a velice zdravou zeleninu, kterou můžete na vašich zahrádkách sklízet klidně i vy. Pěstování rajčat není nic extra složitého, při základních znalostech na jejich požadavky to zvládne každý a bude následně plně potěšený nad úrodou.

rajcata

Teplo a pravidelná zálivka

Rajčata mají obecně rády teplo a pravidelnou, spíše vydatnější zálivku. Pozor však, aby nebyly přelité. V takových případech potom totiž trpí plísněmi. Nesmí se také zalévat po listech, květech a plodech.

Pěstování rajčat je možné v našich zeměpisných podmínkách buď ve sklenících a fóliovnících, nebo klidně i na poli.

Výsadba na konci zimy

Výsadba rajčat probíhá na konci zimy – ideálním obdobím je zhruba konec února nebo potom celý měsíc březen. Rajčata se nejdříve zasévají ze semen do květináčů, které umístíte buď doma za oknem, nebo ve skleníku, který však musí být teplý. Aby rajčata vzklíčila, vyžadují teplotu zhruba okolo dvaceti stupňů v minimu.

Za několik dnů začnou zpravidla rostlinky rašit. Až jsou větší, je potřeba je přetrhat, případně přesadit do většího květináče, kelímku nebo kontejneru. Po celou dobu je důležitá také pravidelná zálivka.

Rajčata jsou náchylná na mráz

Je důležité vědět, že rajčata jsou náchylná i na mírný mráz. Ven je tedy vysazujte až v době po zmrzlých mužích, v druhé polovině května. Do skleníku je můžete přesadit i dříve.

Rajčata dorůstají větších rozměrů, záleží však na druhu. Obvykle je ale zapotřebí rajčata uchycovat k nějaké konstrukci, aby rostliny a její části neležely na zemi. Ideální je k tomu proutěný drát, který se dostane koupit v jakýchkoliv zahradnických či zahrádkářských potřebách.
Nezapomínejte rajčata také pravidelně zastřihávat, abyste rostlinu zbytečně nevysilovaly – i menší dokáže poskytnout mnoho plodů, záleží však především na zálivce a teplotě.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.