kohoutek
Bydlení,  Jak ušetřit,  Tipy & praktické informace

Voda v domácnosti – jak s ní neplýtvat?

Šetříme v mnoha oblastech života. Lidé se snaží šetřit elektřinu, teplo, což má následně vliv na vás a vaše finance. I na běžném chodu domácnosti jako třeba jídlo, provozní výdaje, kosmetika, drogérie a podobně. S vodou je to různé. Mnoho lidí má pocit, že s ní šetřit už nejde, protože je přece důležité mýt nádobí, pravidelně si čistit zuby nebo se sprchovat. To jsou úkony, kde je voda nutností. I tak se k přírodě a vodě můžete chovat šetrně.

kohoutek, umyvadlo

Šetřit jde i s vodou

Úspora se může vyplatit, jasně nebude to asi v řádech tisíců, ale pár stovek vám to uspořit může. Zaměřte se na mytí nádobí, na sprchování a čas, který trávíte v koupelně, rovněž můžete ušetřit také při praní. Kde přesně v těchto oblastech šetříte?

Mytí nádobí

Pokud chcete ušetřit vodu, pak jistě musíte myslet na to, kolik nádobí denně myjete a jak často. Myčka umí uspořit až polovinu vody oproti ručnímu mytí. Jedno mytí v myčce spotřebuje 10 – 15 litrů vody, naproti tomu mytí ve dřezu může být i dvojnásobek. A když myjete nádobí několikrát denně, popřípadě pravidelně. Navíc myčky na nádobí šetří také elektřinu, která je nutná pro ohřev vody.

Čas v koupelně

Nedá se ošidit a jde-li o ženy, pak je ten čas poměrně dlouhý. Milovníci dlouhého lenošení ve vaně (ideálně s horkou vodou a pěnou) je to nejlepší, ovšem ne pro váš účet za vodu. Jedno okoupání je přibližně 100 litrů vody, kdežto sprcha vám „schramstne“ asi 30 – 80 litrů vody. A to už je pořádná úspora! Podobně je to s čištěním zubů, nenechávejte téct vodu po celou dobu, vypnutím uspoříte pěkných pár litrů.

Praní prádla

Starší pračky při praní využijí až 100 litrů vody, což není nic moc. Ty moderní a úsporné zároveň použijí jen 45 litrů, což je úspora o polovinu. A jestliže máte velkou rodinu či perete opravdu hodně, pak to hodí už pěkné peníze.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.