Zahrada,  Zahradní stavby

Založení zahradního jezírka v 5 krocích

Založení-jezírka

Založení zahradního jezírka není při dodržení důležitých zásad až tak složité.

Vytvoření výkopu

Na začátku je vždy vyznačení obrysu jezírka. Použít k tomu můžete vápno, písek, dlouhé lano anebo třeba hadici na zavlažování zahrady, případně kolíky zatlučené do země a provázek. Vyměřování věnujte dostatek času, tvar jezírka by měl dobře zapadat, a tak je důležité správné určení polohy. Pro získání dostatku prostoru pro práci samotnou, zvětšete obrys jezírka ještě alespoň o 20 cm. Jakmile jste spokojeni s tvarem i umístěním, začněte s vykopáváním vrchní vrstvy půdy. Obvykle vám k tomu postačí rýč a lopata. Vykopanou zeminu ihned vkládejte do opodál připraveného kolečka, nebude vám tak při okraji jezírka překážet hromada hlíny. Můžete ji ihned rozmisťovat dle potřeby v zahradě. Na dně prvního výkopu si vyznačte v místě adekvátně posunutém směrem do středu výkopu další jámu. Opět se propracujte o další tj. druhou vrstvu hlouběji. Tentokrát vykopanou hlínu skladujte poblíž, je možné, že ji v zápětí použijete pro navršení kopečku anebo vyrovnání jámy. Poté odkryjte třetí nejhlubší vrstvu jámy, a to stejně jako jste to udělali v předchozích dvou případech s tím rozdílem, že si oddělíte opět vykopanou hlínu, která je v nejnižší vrstvě již chudá na živiny, a tak bude dobře využitelná pro výsadbu vodních rostlin.

Vyrovnání a měření jámy

Při vyrovnáváni jámy je zvláště důležité vyrovnání okrajů, které nutně musí mít všude stejnou výšku. Pokud by mělo jezírko někde okraje níž, vytékala by z něj v nejnižším místě voda a na nejvyšším by naopak přečnívala fólie. Stejnou výšku jezírka snadno ověříte pomocí dlouhé rovné latě, na ni přiložte vodováhu. Vykopejte základ pro jezírko s minimální hloubkou 80 cm a vymodelujte zóny pro bahnité části, mělčiny a hlubokou část. Velkou pozornost věnujte důkladnému odstranění veškerých kamenů a kořenů.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Okolí jezírka

Kolem jezírka vyhlubte zhruba 15 cm hluboký příkop, do kterého později upevníte podkladovou geotextílii a plastovou rybniční fólii. K zajištění ochrany fólie je dobré vytvořit na dně výkopu alespoň deseticentimetrovou vrstvu písku. Jámu pak vyložte pevnou geotextilií odolnou proti hnilobě. Pak následuje vyložení jámy plastovou rybniční fólií, a to s dostatečným přesahem. Přesah délky i šířky by měl být zhruba dvojnásobek hloubky + 60 cm okraje.

Napuštění a osázení jezírka

Rostlinám určeným pro dno jezírka se nejlépe daří ve speciální zemině pro vodní rostliny. Osazování jezírka vám výrazně zjednoduší koše s rostlinami a rohože ukotvené u břehu.

Finální úpravy

Po napuštění a osázení jezírka rostlinami je dobré nechat několik dní ještě jezírko usazovat. Až poté přečnívající fólii zkraťte podle tvaru břehu a následně založte do příkopu, který jste si okolo jezírka připravili již dříve. Lze případně i fólii zastřihnout několik centimetrů nad zemí.  Díky tomu vytvoříte přechod mezi jezírkem a pevnou zemí.  Do těchto míst jsou vhodné kameny, oblázky a přírodní štěrk.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.