5 tipů, jak vybrat správnou rotační sekačku pro vaši zahradu

0
202

Krásný, hustý a zdravý trávník je ozdobou pozemku. Vyžaduje ale péči, která je bez odpovídajícího vybavení namáhavá a zdlouhavá. Vyplatí se proto pořídit pomocníka v podobě rotační sekačky. Je vhodná na pravidelnou údržbu nízkého porostu na rovných a nepříliš členitých plochách a díky jednoduché obsluze s ní mohou pracovat i ženy a starší lidé. Poradíme vám, jaké parametry sledovat při výběru.

OBR16
Moderní akumulátorové rotační sekačky můžou pracovat na jedno nabití akumulátoru cca 55 minut (záleží na kapacitě a stavu akumulátoru). Aku rotační sekačka na trávu BLACK and DECKER CLM3820L2.

1. Typ pohonu – benzin, elektřina, nebo akumulátor?

Rozhodujte se podle rozlohy pozemku a zázemí. U ploch do zhruba 500 m2 si vystačíte s elektrickým typem, na větší trávníky se poohlédněte spíše po benzinovém modelu. Samozřejmě svou roli sehrává i to, zda máte k dispozici přívod elektrické energie, nebo nikoliv. Aku rotační sekačka na trávu je pak jakýmsi kompromisem, který spojuje vysokou mobilitu benzinové sekačky a nízkou hlučnost při provozu elektrického typu.

2. Čím větší plocha, tím větší záběr sekačky

Se sekačkou, která má malý záběr, se na velkém pozemku hodně nachodíte a důkladné posekání trávy vám bude dlouho trvat. Naopak příliš velká sekačka na zahrádce, kde máte plno záhonků a užších míst, také není ideální. Vhodný průměr záběru nože tedy přímo souvisí s velikostí udržovaného trávníku: 32 cm pro plochy do 200 m2, 40 cm pro plochy 200–500 m2, 46 cm pro plochy 500–1 000 m2 a 48 cm pro plochy nad 1 000 m2.

Rotační sekačky umožňují nastavení několika výšek sekané trávy. Vždy se jedná o velmi snadnou operaci. Elektrická rotační sekačka Gardena Powermax 36 E.
Rotační sekačky umožňují nastavení několika výšek sekané trávy. Vždy se jedná o velmi snadnou operaci. Elektrická rotační sekačka Gardena Powermax 36 E.

3. Pojezd vám usnadní práci

Pokud nechcete rotační sekačku na trávu tlačit vlastní silou, řešením je výbava v podobě pojezdu. Oceníte ho hlavně na větší zahradě a ve svahovitém terénu. Počítejte ale s tím, že zpravidla znamená také vyšší cenu a hmotnost stroje.

4. Materiál konstrukce ovlivňuje komfort při provozu i životnost

Zaměřte se na to, z čeho je vyroben skelet sekačky. Setkáte se hlavně s plechem a plastem. Plech je tuhý a vysoce odolný, ale přidává stroji na váze a je třeba se o něj starat kvůli riziku vzniku koroze. Se sekačkou opatřenou plastovým šasi se snadněji manipuluje, protože je lehčí. Musíte ale brát v potaz, že nemusí vydržet velkou zátěž a časem se může kroutit nebo vymačkat v pouzdrech.

Elektrické rotační sekačky jsou praktické, po složení zaberou opravdu málo místa. Bosch  ARM 34 Ergoflex.
Elektrické rotační sekačky jsou praktické, po složení zaberou opravdu málo místa. Bosch ARM 34 Ergoflex.

5. Vsaďte na osvědčené značky

Nenechte se zlákat nízkou cenou bezejmenných sekaček a vyvarujte se nákupu v supermarketech, na tržnicích nebo kdekoliv, kde vám nebudou schopni s výběrem poradit. Sekačka musí vydržet několik sezón, a to je dle zkušeností u neznámých modelů problém. Proto je nejlepší volbou značka s tradicí, která disponuje sítí servisů s odborníky. Perfektní volbu představuje například rotační sekačka na trávu Bosch, Black & Decker nebo Gardena.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno