Bydlení,  Tipy & praktické informace

Balkon suplující terasu – co vše na něm můžete dělat?

Žijete ve městě, protože život zde je možná o něco snadnější a jednodušší? Máte vše po ruce, blízko do kina, divadla, obchodů, na poštu a podobně, takže není třeba vše plánovat a když náhodou na něco zapomenete, supermarket je blízko, takže stačí jen vyběhnout a do pár minut máte nakoupeno. Město má své nezpochybnitelné přednosti, ale taky je v něm hluk, nejste snad nikdy sami a okolo spousta sousedů. Najít místo, kde by byl klid, trocha zeleně a pohoda, to je někdy nadlidský výkon. Máte balkon? Pak i na něm můžete vytvořit místo, které bude pro vás takovou menší oázou, místem odpočinku nebo místem, které vám lehce na nahradí zahradu? Balkon můžete využít jak na pěstování květin, ovoce, zeleniny, tak i na pohodové odpočívání po práci nebo jen jako místo, kde v létě a na jaře trávit většinu svých volných chvil.

Co budete potřebovat?

De facto jen balkon, protože ten je nejdůležitější. Podívejte se na svůj balkon. Co vidíte? Spousta lidí si na balkon dává jen to, co potřebuje a nevyužívá zdaleka tolik prostoru, kolik může. Spousta lidí stále vnímá balkon jako odkladiště, místo na sušení prádla nebo jen jako místo, kam si jdou dát cigaretu a podobně. Což je velká škoda, protože právě balkon může poskytnout spoustu nečekaného a dobrého, stačí jen přemýšlet nad tím, co kde dát, pořídit a jak vlastně celý balkon pojmout. Vytvořte si malou oázu, kde si budete moci sednout a třeba se také těšit z jednoduché zahrádky, která vám přinese ovoce, zeleninu, krásné květiny nebo třeba také bylinky. Co vám může zeleň na vaší zahradě?

  • Vlastnoručně vypěstované ovoce, zeleninu a bylinky
  • Příjemnější klima v interiéru
  • Lepší obytný prostor, jednoduše zvětšíte plochu vašeho bytu
  • Jistou dávku soukromí

Balkon jako vaše zahrada

Věděli jste, že i na terase nebo balkoně můžete vypěstovat základní zeleninu, ovoce a třeba také bylinky? Můžete mít domácí saláty, hrášek, rajčata, papriky, okurky, ale třeba také špenát nebo rukolu. V bylinkách máte opravdu volnou ruku, jednoduchou pažitku, bazalku, petrželku a podobně. Sazeničky koupíte kdekoliv a na rozdíl od supermarketů je můžete pěstovat dlouhodobě, ne jen na jedno použití a poté vyhodit.

Přemýšlíte nad ovocem? To volte spíše menšího vzrůstu, například bobulovité. Ideální na balkon jsou jahody, borůvky, ostružiny nebo maliny, existují dokonce přímo rostlinky na balkonové využití. Máte-li velký balkon nebo terasu, pak se můžete pokusit i o určité druhy jabloní. Z jahod můžete volit ty klasické, ale například také lesní jahody, které skvěle chutnají.

Kde pěstovat?

Nejlepší je vertikální prostor k pěstování. Nejlepší je využívat zeď, která je natočená ke slunci. Květináče zde upevněte do výšky a pečujte o jednotlivé plodiny tak, jak je potřeba. Pozor na velikost květináčů, volte také sazenice, které budou ideální pro pěstování právě na balkoně. Co se týče bylinek, raději je pěstujte bokem, ve speciálních květináčích. Jsou náročnější na vodu a mohl by to být problém.

Pěstování květin

Co se týče květin, můžete se rozhodovat zcela podle sebe. Truhlíky, květináče, nádobky. Využít můžete cokoliv, co je potřeba. Některé květiny vás mohou ochránit před škůdci, jiné jsou trvalky. Klasicky můžete mít na balkonech muškáty, macešky nebo petúnie, ale můžete zkusit další a další druhy květin, které se jen tak na balkonech neobjevují.

Letní posezení

Využít plochu pro sezení, od zábradlí po vchod na balkon, to je něco, co je důležité. Nemusíte mít na balkonech jen plastové nebo skládací židle. Můžete využít křesílka, které doplníte polštářky, podnožkou, paletami, které doplníte zase polštářky, které vám zajistí příjemné posezení. Zajistěte si balkon pohodlně a prakticky, k tomu bude potřeba stůl, kde si odložíte sklenici s vodou, vínem nebo hrnek s kávou. Hodit se bude také truhla na uložení polštářků nebo náčiní, které na balkoně využijete.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.