Bydlení

Chcete dobrý výkon a dlouhou životnost? Vsaďte na benzínovou sekačku

Zahradní sekačka je nezbytným pomocníkem každého milovníka upraveného trávníku. Modelů je na trhu hned několik. My se však v tomto článku zaměříme na ty benzínové.

Benzínové versus elektrické sekačky

Tyto modely patří mezi ty nejčastější a nejspolehlivější. Jsou mezi nimi však zásadní rozdíly, které ovlivní kvalitu Vaší práce. 

Jedním z nejdůležitějších parametrů, na který byste se měli při koupi nové sekačky zaměřit, je její výkon. Ten bývá u benzínových modelů vyšší než u těch elektrických. Obecně platí, že čím vyšším výkonem sekačka disponuje, tím náročnější terén zvládne a na jeho zdolání nevynaloží tolik energie. 

Pro lepší představu, výkon elektrických sekaček se pohybuje v rozmezí 0,65–1,8 kW, zatímco u benzínových modelů je to 2,2–4,9 kW v závislosti na tom, zda je sekačka vybavena pojezdem, či ne.

Hlavní výhody benzínových sekaček

  • Benzínové modely zpravidla disponují vyšším výkonem než ty elektrické. 
  • Odpadá starost s připojením kabelu do elektrické sítě.
  • Díky vyššímu výkonu si lépe poradí s většími pozemky a hustším a delším trávníkem. 
  • Spousta modelů je vybavena pojezdem. 
  • Jestliže se o svou sekačku budete pravidelně a správně starat, odmění se Vám delší životností než elektrické modely. 

Typy benzínových sekaček

Jak jsme psali výše, výkon benzínových modelů se odvíjí od funkce zvané pojezd. Pojezd u zahradní sekačky na benzín je šikovná funkce, která vám výrazně zjednoduší práci při sečení trávy. Pojezd totiž zajišťuje, že motor vkládá část výkonu do pohonu kol. Nemusíte tak sekačku tlačit před sebou, stačí jí jen udávat směr. 

Pojezd oceníte především v náročném a členitém terénu. Přijde vhod právě především v případě benzínových sekaček, které už tak mají velkou hmotnost. Ta se navíc ještě zvyšuje při plnění sběrného koše posečenou trávou.

S pojezdem, nebo bez?

To, jak se pojezd u sekačky ovládá, závisí na tom, zda je sekačka vybavena možností regulace rychlosti. Pokud tuto možnost sekačka má, disponuje také převodovkou, která se ovládá pákou umístěnou na madle sekačky. 

Funkce regulace rychlosti má sice své výhody, na druhou stranu, aby pojezd fungoval, je zapotřebí po celou dobu práce tuto páku držet stlačenou. Pokud by tedy pro vás toto ovládání bylo nepohodlné (což v případě těžké benzínové sekačky může být vcelku rozhodující), zvolte raději sekačku bez regulace rychlosti. 

V takovém případě stačí zmáčknout tlačítko, které pojezd aktivuje. Stejně tak jej můžete jednoduše nechat vypnutý, když jej nechcete používat.

Mulčování

Mulčovač je součást zahradních sekaček, která funguje právě na benzín. U spousty modelů se tak s funkcí mulčování setkáte. 

A co mulčovač umí? Jeho kouzlo tkví v rozemletí trávy na velmi malé kousky, které zůstávají ležet na zemi. Tím se do půdy vrací potřebné živiny a vlhkost. Vy se tak navíc vyhnete neustálému vysypávání sběrného koše. 

Zdroj foto 1: NinaMalyna / shutterstock.com

Zdroj foto 2: encierro / shutterstock.com

Zdroj foto 3: NinaMalyna / shutterstock.com

Zdroj foto 4: jarabak.cz

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Chcete dobrý výkon a dlouhou životnost? Vsaďte na benzínovou sekačku