Moučníky,  Vaření

Chutný recept na muffiny

[dropcap]M[/dropcap]uffin je sladký moučník, který je velmi rozšířený zejména ve Spojených státech a v Anglii.  V našich končinách byl donedávna velkou neznámou. V poslední době si však nachází pevné místo i v naši gastronomii, a není se čemu divit. Muffiny jsou chutnou svačinkou a dezertem pro děti i dospělé. A jejich příprava je navíc časově nenáročná a pečení zvládnou i nezkušené hospodyňky.

Jaký je rozdíl mezi anglickým a americkým muffinem?

shutterstock_164845976

Každý stát dělá muffiny podle svých vlastních zvyklostí a pravidel a dezert se stejným názvem, tak může mít naprosto rozličnou chuť.

Základem muffinu, se kterým se setkáte za oceánem je kukuřičná mouka, jenž se všeobecně ve Spojených státech amerických těší velké oblibě. Ve srovnání s jinými americkými dezerty je muffin méně sladký. Některé kousky se připravují s máslem nebo s chilli s dušeným máslem.

Anglické muffiny jsou nižší než jejich americký brácha a svým tvarem připomínají spíše nám dobře známé vdolky. Nejčastěji se totiž podávájí rozpůlené a pomazané máslem. Připravují se obvykle z kvasnicového těsta, jenž se mimo jiné používá na chleba.

Americké muffiny se tradičně podávají jako sladký dezert, v Anglii fantazii meze nekladou a zdejší muffiny mají nespočet variací. Můžete si je dát na sladko, ale třeba i se sýrem.

Nejoblíbenější jsou však v obou zemích a koneckonců i u nás, muffiny sladké. Největší popularitě se těší muffiny s kousky čokolády nebo s oříšky. Ale nejen v letních měsích můžete svůj mlsný jazýček překvapit citronovým muffinem nebo čokoládu nahradit kousky pomeranče. V letní sezoně můžete také využít ovocné sklizně z vlastní zahrádky a  muffiny naplnit borůvkami, malinami, jahodami nebo jablky.

Muffiny jsou oblíbené nejen díky svým nekonečným možnostem, ale také jsou velmi snadné na přípravu a bez potíží je připraví i nezkušené hospodyňky. Navíc vypadají velmi hezky na pohled, takže mohou být ideálním dezertem, jak  pro nedělní návštěvu, tak pro narozeninovou oslavu, kde mohou směle nahradit dort pro oslavence.

Jak upéct muffiny

shutterstock_115587997

Než se pustíte do pečení muffinů, budete si muset pořídit formičky na muffiny, které dají dezertu typický tvar. Na výběr máte z několika variant. Klasikou jsou formičky kovové, eventuelně z teflonu. Ale sáhnout můžete po moderních materiálech, které vám ušetří práci při vyklápění muffinů, například po silikonových formičkách. Ty jsou měkké a poddajné a vyklopení miniaturních báboviček bude hračkou.

Kvalitní formy na muffiny nepatří k nejlevnějším záležitostem a pokud nevíte, jestli vás pečení muffinů bude bavit, můžete zkusit první várku upéct i na normálním plechu,  jen v papírových košíčcích. Vybírejte však nějaké pevnější a na jeden muffin použijte více košíčků, aby se vám těsto nerozlilo po celém plechu.

Práci si také můžete ušetřit, pokud budete muffiny péct v mufinnových formičkách, které vystelete pečícími papírovými košíčky. Takhle upečené muffinky můžete ihned servírovat. A budou nejen chutné, ale také budou lahodit oku.

Pokud chcete muffiny udržet co nejdéle čerstvém, vložte je do plastové vzduchotěsné krabičky a uložte do ledničky. I po několika dnech budou jako kdyby jste je právě vytáhly z trouby.

A pokud chcete muffiny vyzkoušet, můžete podle našeho receptu upéct muffiny banánové, po kterých se mohou utlouct všichni mlsouni bez rozdílu věku.

[box type=“info“ ]

Recept na banánové muffiny

Na banánové muffiny potřebujete 250 gramů hladké mouky, dva zralé banány, 150 g hery nebo másla, stejné množství cukru, 3 vejce a polovinu prášku do pečiva.

V jedné misce rozmačkáte zralé babány a v další utřete vejce s tukem, přidáte cukr a smícháte s rozmačkanými banány. Přidáte mouku smíchanou s práškem do pečiva a vše dobře promícháte. Připravené těsto nalijete do vymazaných formiček a pečete v předehřáté troubě při teplotě 180 až 200 °C do zlatova.

Upečené muffiny můžete přelít čokoládovou polevou, pocukrovat nebo posypat čokoládovými hoblinkami.
[/box]

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.