Co je třeba vědět o nátěru topení

0
213

Nátěry radiátorů jsou díky současným pokrokovým barvám hračkou. Kvůli jednomu tělesu se ani nemusíte převlékat. Natřené topení vypadá ihned jako nové a Vám zůstanou k dispozici nemalé peníze, které byste jinak vydali za jeho výměnu.

Natřete-li radiátory speciální barvou, nebudou žloutnout a neohrozí je ani vysoké teploty. Navíc získají poutavý dekorativní vzhled, což prospěje každé místnosti, v níž slouží. Je třeba myslet na to, že topení je v interiéru dosti výrazným prvkem…

shutterstock_135447572

Klíčový je výběr správné barvy

V mnoha domácnostech i kancelářích se už osvědčil lesklý Primalex na radiátory, který lze použít i bez základního nátěru. Prokouknou díky němu radiátory, ohřívače vody i teplovodní vedení s maximální teplotou do 100 stupňů.

Barvu je možné pořídit jako 3/4litrovou, nebo 5litrovou. Budete-li ji mít doma v zásobě, dejte si ale pozor, abyste ji nepoužili k nátěrům, které přicházejí do přímého styku s potravinami, krmivy a pitnou vodou, ani k nátěrům dětského nábytku a hraček. Protože barva téměř nezapáchá, mohlo by to být svůdné, avšak pozor – tato pomocnice byla vyvinuta jen pro nátěry topení.

Tělesa ústředního topení však můžete natřít i univerzálními barvami na dřevo a kov, kterými se dají zrenovovat nebo nově natřít také okenní rámy, dveře, zárubně, zábradlí, střechy, nábytek a jiné povrchy. Jejich použití je už tedy všestrannější, vždy si však důkladně přečtěte návod a doporučení na etiketě příslušné barvy.

Jak postupovat

Nejdříve přikryjte okolní podlahu kartony nebo starým textilem a radiátory očistěte. Hůře dostupná místa vysajte luxem s úzkým nástavcem nebo vyčistěte kartáčkem s dlouhou rukojetí.

S použitím ocelového kartáče nebo smirkového papíru na kov zbavte topení starého nátěru, odstraňte z něho prach a odmastěte ho. Netrapte se kvůli zbývající rzi – moderní barvy na radiátory ji dokážou překrýt. Oblepte krycí páskou kohout topení, který se nenatírá.

Natřete topení vybranou barvou, obvykle 2 vrstvami (některé barvy nevyžadují základní nátěr). Barvu nanášejte malým válečkem a na záhyby radiátoru použijte speciální štětec. Natírejte těleso odzadu dopředu, to znamená od zdi, abyste neznehodnotili čerstvý nátěr. Po každé vrstvě je třeba počítat zhruba se 4 až 6 hodinami schnutí.

Plánujete-li větší rekonstrukci bytu či kanceláře, raději radiátory odmontujte, protože je tak snadněji natřete ze všech stran.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno