Bydlení

Dodejte vašemu obýváku nový styl díky dobře vybranému lustru

Obývací pokoj je pro mnohé z nás nejdůležitější místností v domě. Právě tady totiž trávíme volný čas a vítáme návštěvy. Je jakousi vizitkou našeho vkusu, každý návštěvník si z něj umí udělat obrázek o zbytku bydlení. Obývací pokoj by v každém případě měl být útulný a lákat k posezení. Napadlo by vás, že to může ovlivnit i výběr osvětlení?

Každý obývák si zaslouží moderní lustr

Lustry dodají každé místnosti nadčasový nádech, není třeba se bát, že by vás přenesly o několik let zpět. Minimálně tehdy, když lustr správně vyberete, je zárukou obdivu vašich hostů. Dnešní lustry do obýváku jsou jednoduché i sofistikované, mohou být i zdobené, moderní nebo minimalistické.

Víte, že lustr, který si do svého obývacího pokoje vyberete, je vyjádřením vašeho designového názoru?

Na co myslet při výběru lustru do obývacího pokoje?

Lustr je hlavně zdrojem světla, na to nesmíme zapomínat. Kromě toho je ale taky stylovým doplňkem, je pomyslnou korunkou krásy konkrétní místnosti. Jak vybrat ten pravý?

Tip číslo jedna: Na velikosti záleží

Otřepaná fráze, která je ale i v případě lustrů pravdivá. Velikost je třeba vybrat s ohledem na rozměry místnosti, ve které bude lustr viset, masivní lustr totiž prostor opticky zmenší, skromný lustr zase zanikne.

Než se do výběru lustru pustíte, změřte si výšku a šířku místnosti v metrech, obě hodnoty sečtěte a vynásobte 0,8. Výsledné číslo převeďte na centimetry, vydělte 10 a získáte optimální velikost lustru.

Víte, že klíčová je i výška, do které lustr zavěsíte? Opět se odvíjí od konkrétní místnosti, při klasické výšce stropu 2,6 metru by lustr měl viset 40 až 55 cm pod rovinou stropu.

Tip číslo dva: Kde bude lustr viset?

V obývacím pokoji je hned několik míst, kam můžete lustr zavěsit.

  • Většina z nás lustr vybírá jako centrální svítidlo, které se stává dominantou interiéru a visí zhruba uprostřed místnosti.
  • Lustr můžete zavěsit i nad konferenční stolek, ideálně si pro tento účel ale vyberte stahovací lustr, u kterého můžete upravovat délku závěsu dle potřeby.

Tip číslo tři: Na jaký styl vsadit?

Design lustru je také důležitý, měl by ladit s ostatním vybavením interiéru.

  • Do moderních interiéru se hodí bílé i černé lustry z hliníku, nerezu, textilu nebo skla, z tvarů je ideální válec nebo kónický tvar.
  • Máte obývák zařízený v rustikálním stylu? Vsaďte na lustry ze dřeva, skla, keramiky nebo mosazi.
  • Do luxusně zařízených obývacích pokojů se nejvíc hodí křišťálové a designové lustry.

 Tip číslo čtyři: A co barva světla?

Lustr v obývacím pokoji má sloužit ke všemu, co v místnosti děláte. Podle toho vyberete počet žárovek a barvu světla. Ideálem je teplá bílá, která navodí příjemnou atmosféru a je i praktická. Pohybuje se mezi 2700 až 3000 K, studenější barvy totiž připomínají denní světlo.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Dodejte vašemu obýváku nový styl díky dobře vybranému lustru