Bydlení,  Dekorace,  Design

Dům začíná u vstupu: víte, jak oživit vchod a uspořádat předsíň?

Jak si přijít na své hned při vstupu do domu? Musí být zákonitě podle vašich představ. Je to místo, které vás dokáže nadchnout, zanechat neutrální dojem nebo naopak zklamat. Vstup má být jedinečný a vypovídat o stylu vašeho bydlení, než se vůbec překročí přes práh.

Chytrý, přívětivý a strategický

Co mají společného tato slova? Jsou synonymem pro vchod vašeho domu. Všechny tyto přízviska určují, že vchod by měl za každou cenu působit organizovaně. Díky tomu bude mít váš odchod do práce řád a rychlejší návrat. Vyhněte se nepořádku, ztrácíte tím čas!

Při vstupu do domu je vhodné vytvořit odpovídající úložné prostory. Jak to udělat, aby to tu působilo uspořádaně?

Nechte se inspirovat následujícími tipy:

Chce to jen trochu taktizovat a poradit se starými věcmi včetně nepořádku. Prostor je lepší zachovat vzdušný za každou cenu. Vyprázdněte jej a roztřiďte jednotlivé položky do kategorií. Včetně kategorie odpad. Ta vám umožní chápat věci tak, že plno věcí nebudete skladovat zbytečně. Lze je navíc darovat pro nějaké charitativní účely.

Nejhůře snesitelnou položkou je úklid bot

Uspořádat je, zkontrolovat, eliminovat pach a další není zrovna snadným úkolem. Na boty lze použít přihrádky, abyste je neměli na jednom místě. Přehledně jim určete prostor – boty na ven, boty na doma, boty podle ročního období (do deště, sněhu) atd. Záleží, kolik máte prostoru, spoustu lidí boty nevystavuje na odiv a nechává si v záloze jen aktuální boty pro dané roční období.

I díky tomu se z lavice může stát nepostradatelný kus nábytku. Pohodlně si k obouvání bot sednete a v klidu vyberete, které si ten den vezmete. Podobně to ocení i vaši hosté, když si budou moci sednout a komfortně si boty nazout nebo naopak vyzout.

Šatní účely: prostor na kabáty, ale i tašky

Přístup k bundám a kabátům mají lidé z drtivé většiny už při vstupu. Závisí opět na tom, kolik je zde místa. Nepůsobí hezky, když věšák překypuje zavěšenými věcmi a vy musíte sundat tři bundy, než se dostanete k té, kterou si chcete zrovna vzít na sebe. Variant, jak to vyřešit je více, ale nejsnadnější je umístit na stěnu háčky. Na polici nad háčky lze přidělat přihrádky se jménem každého člena rodiny. Oceníte to především, když máte děti.

Udělejte prostor pro tašky

Při organizaci vchodu mějte systém na tašky a batohy, protože rychle zaplní prostor. Nejlepším řešením pro zaneprázdněnou rodinu, je vlastnit háček určený pro každého člena rodiny, ale jen pro věci používané denně.

Kam dát klíče?

Klíče jsou detail, ale tak důležitý. Mají mít své místo, abyste je nemuseli ustavičně hledat. Jednou je položíte na poličku, podruhé na háček a potřetí do proutěného košíku. V závěru zjistíte, že pak zmateně pobíháte a vlastně nevíte, kde jsou. Zvolte jedno místo, které budete používat pokaždé.

Dekorace

Ozdobné koše do kterých se vejde příchozí pošta, klíče a další drobné předměty, proč ne? Tyto koše mohou být označeny, takže do nich lze každý den vhazovat stejné předměty.

Co s deštníky?

Může to být tradiční stojan na deštníky nebo kreativnější řešení s uměleckými nebo starožitnými háčky. Je to na vás!

Organizovaný vchod je také takový, který umožňuje snadný vstup do domu. Chybou je např. i hodně často zvolený špatný rozměr rohožky. Je malá. Nejlépe vyhovujícím rozměrem je alespoň velikost 3 x 5 metrů. Nezapomeňte ani na zrcadlo, tak dodáte prostoru funkčnost. Také činí prostor větší a to je u úzkých vstupů nezbytné.

Máte místo?

Nápadů na lavice u vchodu je hodně, ale bodují ty s úložným prostorem. Jsou praktickým útočištěm pro věci, které si s sebou berete, když jdete ven. Samozřejmě jsou ideální k sezení (spíše, než poskakování) při obouvání.