Bydlení

Interiérový design v moderní době směřuje k temnému vzhledu

Život není jen o tom, jak vypadáme a co si oblékáme, ale také, jak bydlíme. Co se rozhodnete zakomponovat do vašich domovů, záleží na vás. V současné době se prosazují dva aspekty – odvážné kombinace a dekorativní prvky.

Používají se jak neutrálně, tak avantgardně a zajišťují pocit útulnosti během okamžiku.

Hnědé tóny jsou velmi populární

Kombinace s jinými nuancemi mohou být také trochu odvážnější. Zatímco odstíny greige a taupe spolu harmonicky pracují, kombinace nugátové hnědé s jinými, většinou tlumenými barvami od oranžové po tyrkysovou jsou odvážné a výrazné.

Vystavte na odiv barvy

Ať už je to zelená, růžová, modrá, fialová nebo hnědá, všechny barvy mohou být luxusní, když se umí správně zkombinovat a použít, např. tóny tmavého dřeva připomínající art deco nebo dánskou klasickou modernu značí jedinečnost. Zvláště, když jsou tyto tóny kombinovány se zlatými, mosaznými a jinými kovovými kontrasty nebo ve formě koberců.

Čím tmavší, tím lepší

Oblíbené jsou zejména barvy jako černá, tmavě modrá nebo tmavě šedá. Jakmile je však styl interiéru minimalističtější, dominují spíše světlejší a přirozenější tóny. Bílá jako základní barva je často kombinována s různými jinými barvami.

Celkově vzato, je svět interiérového designu daleko pestřejší, než býval. Zahrnuje mimo jiné i vzory, které rozptylují prostost jednoduchých barev.

Co v bytě zajistí kontrast?

Dekorativní prvky

Jsou jako poutače, které tu mají svou roli. Upravený vzhled a dekorace mohou být vzájemně v souladu. Rovněž také vyzařovat určitý životní styl, který preferujete. Ať již na stěnách, v textiliích, na podlaze nebo dokonce za osvětleným sklem.

Každý kousek interiérového designu je zároveň dekorativním prvkem. Ty je nejlepší kombinovat s homogenním vybavením, např. solitérním jedinečným nábytkem. Může to být jen charismatický příborník, který je reprezentativním článkem při stolování.

Světlo

Dnes je jeho použití velmi rozmanité. Používá se také k vizuálnímu zvýraznění kontur bytu a nábytku. Jako designový prvek fungují skvěle i zrcátka. Klasikou je kulaté zrcátko ve všech variantách. Zrcadla bývají také často umístěna jako obrázky nebo použita graficky (dvourozměrným způsobem). Dodají místnosti větší hloubku.

Dlaždice

Dříve značily dlaždice konzervativnost. Ve vzhledu cementu přecházejí od nudných podlahových krytin k ochlazení světel v kuchyňském baru, na určitých částech zdi nebo ve vstupní části.

Podobnou historii vlastní také tapety. Malé nebo velkoformátové vzory promění místnost ve skutečné umělecké dílo. Na podlaze kontrastují koberce s geometrickými vzory, květinovými nebo grafickými prvky. Zvláště dobře vynikají také oválné formy.

Barevné vzory, různé barvy a nápadné tvary definují nové trendy v domácnosti. Existuje tedy velký prostor pro experimentování – jen je důležité správně kombinovat. Pokud si nevíte rady, oslovte designéra, ten si rád hraje s barvami a umí využít každičký prostor.

Nezapomínejte při tom všem rovněž na komfort

Pohodlí je prvořadé v každém bytě – bez ohledu na to, jak malý je. Lidé investují do své koupelny a do sezení. Komfort však zahrnuje některé standardní prvky z domácího inženýrství – synonymem jsou vyhřívané sedačky a další zajímavé moderní prvky.

Trend směřuje ke kompaktním, designově orientovaným sedadlům, jako jsou dvoumístná nebo křesla v segmentu vyšší kvality, jenž vynikají perfektní ergonomií.

Konzolové stoly, nástěnné regály nebo police zajišťují pořádek v každodenním životě, ale jsou taktéž nedílnou součástí interiérového designu. A pohodlnou houpací síť nenajdete jen na zahradě.