trávnik
Podporujeme

Jak nejlépe pečovat v létě o trávník?

[dropcap]V [/dropcap]létě jsou naše trávníky vystaveny nepříjemné kombinaci vysokých teplot a minimálních srážek a potřebují tak naši zvýšenou péči. O co se jedná, to Vám řeknu na níže uvedených řádcích a věřte, na změnu „strategie“ nezbývá moc času, rtuť teploměru stoupá čím dál výš.

Žádné velké úpravy

Veškeré zásadní úpravy Vaše trávníku, jako jsou výsadba nových semen či pokládání nového koberce, jsou pracemi na jaro. S příchodem léta by měl být Váš trávník dostatečně zakořeněný a tím pádem i odolný vůči přicházejícím vedrům.

trávnik

Zalévat méně často a intenzivně

Léto znamená pro Váš trávník větší teploty a méně srážek, což je dost vyčerpávající kombinace. Je tedy na Vás, abyste svému trávníku pomohli jeho zaléváním. Platí přitom, že byste měli zalévat méně často (např. 1. za dva dny), ale zato intenzivněji. Trávník v létě potřebuje, v závislosti na jeho odrůdě, vláhu odpovídající 2,5 – 6 cm srážkám týdně.

Zalévat byste měly buď brzo ráno, nebo pozdě večer, v opačném případě riskujete, že Vám zavlažený trávník spálí sluneční světlo.

Pokud Vám trávník „uschne“, nesnažte se ho „uzalévat“ k životu

Každému se může stát, že trávník nezalévá dostatečně a přivede ho tak k záhubě uschnutím. Pokud se do podobné situace dostanete i Vy, nesnažte se trávník probudit k životu tím, že ho budete intenzivně zalévat. Trávník se dokáže zregenerovat při běžné míře vlhkosti a nadměrné dávky vody mu mohou spíše dále uškodit.

Sekat často a méně intenzivně

sekání trávníku

U sečení trávníku platí opačné pravidlo. Sekat byste měli častěji a méně intenzivně. Všeobecně platí, že byste trávník neměli najednou zkrátit o více jak třetinu jeho výšky, jinak totiž hrozí, že nebude schopen odolat vedrům a silnému slunečnímu svitu.

Celkově byste měli trávník přes léto udržovat vyšší, aby byl schopen zadržovat vláhu a ochránit své kořínky před vedrem.

U sečení také platí, že v létě byste měli mít extra nabroušené nože, abyste snížili namáhání trávníku ze strany sekacích nožů (na jaře tupé nože nenadělají takovou škodu jako v létě, protože je trávník všeobecně méně namáhaný).

TIP: Vybavte se na léto některou ze sekaček nabízených na webu www.prima-naradi.cz.

Pryč s plevelem, ale opatrně!

Každý se chce v létě dmout pýchou nad tím, jak výstavní má trávník a žádný plevel si nezaslouží slitování. Jenže pozor! Některé herbicidy jsou určeny k aplikaci pouze během jara (to si zkontrolujte dříve, než se rozhodnete vyrazit do boje s plevelem), plus stále platí, že byste veškeré větší zásahy do trávníku měli provádět v době, kdy již panují nižší teploty a nižší intenzita slunečního svitu.

Pokud to jde, nevystavujte v létě svůj trávník chemii a zkuste s pampeliškami a jinými „vetřelci“ skoncovat ručně. Jednoduše je vytrhněte (např. nožem) i s kořeny. Ano, ne vždy je možné se plevele zbavit ručně, snažte se však snížit frekvenci „chemoterapie“, kterou svému trávníku budete dávat.

[box type=“success“ ]

Pár tipů na závěr

Tak, nyní už znáte osvědčené postupy pro péči o trávník v létě. Na závěr zbývá dodat, že i jediné porušení těchto pravidel může Váš trávník citelně poškodit. Typickým příkladem je „utopení“ trávníku hektolitry vody či sekání s extra nízko položenými noži před odjezdem na dovolenou. Pokud se chystáte na pár dnů či týdnů pryč, raději svůj trávník nechejte více povyrůst, lépe si tak bude udržovat vláhu (tj. před odjezdem na dovolenou ho nemusíte zalévat tak, že bude připomínat rýžové pole) a bude více odolný proti slunečnímu svitu.

[/box]

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.