Domů / Exteriér / Jak položit zámkovou dlažbu

Jak položit zámkovou dlažbu

Zámková dlažba je osvědčený druh dlažby na chodníky, příjezdové cesty, a další. Pokud je položena správně, tak by zámkovou dlažbou neměla prorůstat tráva. Měla by lícovat na sebe a být rovná. Dobře položená zámková dlažba vydrží desítky let a stále bude hezká a plně funkční. Jedná se totiž o výrobky z betonu a ten vydrží opravdu hodně. Zámková dlažba má své jméno od toho, že jednotlivé kusy do sebe zapadnou a jsou spojeny v jeden celek, doslova se do sebe „zamknou“.

shutterstock_183976052

Výhody zámkové dlažby

Výhoda zámkové dlažby oproti jiným povrchům, například betonu, nebo asfaltu je ta, že se může bez poškození rozebrat a poté znovu zasadit na původní místo. Případně ji můžete celou přemístit na jinou plochu a bude stále stejně funkční a dobrá. Manipulace se zámkovou dlažbou je přitom jednoduchá. Jedná se o kusy betonu o váze maximálně jednotek kilogramů. Není tudíž problém pro jednoho člověka pokládka i rozebrání dlažby.

Vzory zámkové dlažby

Pokládka zámkové dlažby nemusí být jen kladení jednoho kusu vedle druhého. Můžeme na zemi pomocí různobarevných kusů vytvořit vzory. Jsou to sice jednoduché vzory, jako linky, a různé příčky, ale vypadají ve výsledku pěkně. Tvar jednotlivých kusů je od pravidelných kvádrů po nepravidelné. Vždy ale na jednu pokládku používejte jednu sadu, vyhnete se tím nepříjemným překvapením.

Jak položit zámkovou dlažbu

Zámková dlažba se většinou pokládá na jemný štěrk. Podklad musí být vyrovnaný a udusaný. Pokud používáte zámkovou dlažbu která nemá jen pravé úhly, nevyhnete se řezání jednotlivých kusů na menší pro zaplnění okrajů chodníku. K tomu se používá speciální řezačka na zámkovou dlažbu, nebo je možné použít flexku. Obojí vzhledem k tvrdosti materiálu s diamantem. Při pokládce jednotlivé díly k již položeným jemně doklepejte gumovým kladivem. Když je vše hotové, tak celý chodník posypete jemným štěrkem, nebo pískem a snažte se co nejvíce tohoto materiál dostat mezi spáry zámkové dlažby. No a máte hotovo.

O Petr Urbanek

Zanechat odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.Povinná pole jsou označena *

*