Jak postupovat při dopravní nehodě

0
97
dopravni nehoda

[dropcap]E[/dropcap]xistuje sada pravidel, jak se při nehodě chovat, ať už ji bude vyšetřovat policie, nebo ji bude likvidovat jen pojišťovna. Proto jsme připravili rady, jak při nehodě postupovat.

dopravni nehoda 

Postup po dopravní nehodě

Zastavte vozidlo a vypněte motor vašeho vozidla, jak nejrychleji to je možné a zabezpečte místo nehody. Zapněte varovná světla a umístěte výstražný trojúhelník za autem, za místem nehody. A nezapomeňte při všem, co na místě dopravní nehody děláte, dbát na svou bezpečnost, protože silniční provoz kolem vás i nadále pokračuje.

Zajistěte sebe a místo nehody reflexní vestou.

Je-li někdo zraněn, poskytněte dle svých možností první pomoc a vždy kontaktujte záchrannou službu (tel. 155), hasičský záchranný sbor (tel. 150), policii (tel. 158) či evropskou linku tísňového volání (112).

Zjistěte v jakém stavu jsou ostatní účastníci dopravní nehody.

Stala – li se dopravní nehoda na dálnici je nezbytné, aby její účastníci neprodleně opustili vozovku na její pravou stranu, až na bezpečné místo za svodidla (za snížené viditelnosti by si měli všichni obléci reflexní vesty nebo alespoň jiné reflexní prvky – pásky na rukáv apod.).

Zdržte se veškerého jednání, které by mohlo ovlivnit vyšetření dopravní nehody Policie ČR (požívání alkoholických nápojů, zbytečný pohyb s vozidly apod.).

Je-li nutné s auty před příjezdem Policie ČR manipulovat, třeba z důvodu obnovy provozu vozidel MHD, vyznačte jejich polohu na silnici.

Je vhodné si celé místo nehody vyfotit a snímky případně poskytnout Policii a pojišťovně. Společně s dalšími účastníky nehody, včetně svědků si vzájemně prokažte totožnost a předejte si důležité informace o vozidlech.

Pokud vám druhý řidič nechce prokázat svoji totožnost či údaje od svého vozidla, porušuje tím zákon, zavolejte Policii, před jejím příjezdem na místo si zapište alespoň registrační značku druhého vozidla, podle které na internetu zjistíte, u které pojišťovny je viník pojištěn.

Policii ČR se musí oznámit každá dopravní nehoda na území ČR. Dále, je třeba se řídit pokyny a radami PČR

Za bezdůvodné přivolání policie Vám nehrozí sankce.

Protokol o nehodě si vždy důkladně pročtěte. Podepište ho pouze tehdy, pokud s jeho zněním souhlasíte. V případě nesouhlasu připojte své vlastní vyjádření nebo případné námitky proti postupu policie.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno