Bydlení,  Dekorace,  Design

Jak si provonět dům v adventní době? Potpourri, vonné šišky, ovoce a další

Od jasných světel a ozdobených stromů na každém kroku až po lahodné perníčky, to všechno patří ke sváteční atmosféře. Hledáte jednoduché nápady, jak to učinit? S námi budete chytřejší, přinášíme hned několik tipů! Pomocí nich se vám podaří naplnit ducha Vánoc.

O jaké tradiční vůně se jedná?

  • skořice, máta peprná, borovice, vanilka a dokonce i vůně pečiva

Nemusíte svůj dům nutně obklopit nejdražšími luxusními svíčkami. Levnější alternativy voní podobně a můžete mít hned více kusů. A další rada zní, zprovozněte váš kuchyňský arzenál. Stačí pár hrnců a ingrediencí.

Tip 1

Vezměte skořici nebo skořicové tyčinky, muškátový oříšek, borové větve ze zahrádky, citrusové kůry, plátky jablek, vonné oleje, vanilku a zázvor. Hrnec s vodou přiveďte k varu a vložte do něj všechny přísady.

Když se směs zahřeje, provoní váš domov hřejivou a kořeněnou vůní připomínající období Vánoc. Směs je potřeba vařit poměrně dlouhou dobu, klidně po celý den. Na výrobě vlastního potpourri je skvělé, že můžete experimentovat s jakoukoliv kombinací sušeného ovoce a koření. Po dokončení nezapomeňte všechny ingredience vyhodit do koše.

Tip 2

3-4 polévkové lžíce vanilkového extraktu nakapejte do malé misky vhodné do trouby a pečte na nižší stupeň ohřevu pár minut. Otevřete troubu a nechte linout tuhle nezapomenutelnou vůni.

Tip 3

Slyšeli jste již o vonných závěsných šiškách? Pokud máte to štěstí, že máte na dvorku pár borovic, seberte pár rozházených šišek. Omyjte je, následně usušte a postříkejte svým oblíbeným olejem s vůní vanilky, citrusů nebo skořice.

Umístěte je na jeden den do plastového sáčku. Až šišky druhý den vyjmete z pytlíku, dejte je do mělké misky nebo vázy, aby váš domov provoněly Vánocemi.

Tip 4

Chcete-li vyrobit voňavé ozdoby, smíchejte v misce vlastními prsty těsto z jablečného pyré, lepidla a skořice. Pomocí válečku válejte části směsi mezi dvěma listy plastové fólie a po vytvoření placky, vykrojte tvary, které chcete.

Než je vložíte do trouby, udělejte pomocí brčka nahoře otvor, kde vznikne očko na zavěšení. Jakmile vyříznete všechny ozdoby, položte je na plech a pečte, dokud nevyschnou.

Když tvary úplně vychladnou, můžete jimi provléct stužku nebo přízi. Ozdůbky můžete zpestřit třpytkami.

Tip 5

Vánoční girlanda je top mezi světovými dekoracemi. Provlékněte plátky pomeranče přízí, abyste vytvořili tuhle velkolepou domácí dekoraci.

Do pomerančové kůry vytlačte zábavné tvary a pomocí jehly udělejte nahoře malý otvor. Taková pomerančová slupka ve tvaru hvězdy nebo stromu se dá zavěsit jako ozdoba, kterou obtočíte klidně celý kmen stromu.

Tip 6

Aromatická ovocná dekorace se vytvoří velice snadno. Stačí k tomu např. jablko propíchané hřebíčkem, ale stejně dobře poslouží také pomeranče nebo citrony. Výroba kořeněných ovocných dekorací je snadné a do zábavného zdobení se mohou zapojit i vaše děti!

Tip 7

Mísa s ovocem patří mezi klasiku, která neomrzí. Jak ovšem povýšit úroveň? Vezměte si do ruky škrabku a do kůry vyřežte tvary. Ať už se jedná o mandarinky, pomeranče nebo citrony, vše bude vypadat mnohem luxusněji! A nezapomeňte ani na pořádnou dávku ořechů, kokosu a ananasu. Exotické ovoce je sice dražší, ale na Vánoce si jej dopřejeme všichni mile rádi a s chutí.

Když ovoce obalíte v nějakém koření nebo opět zapícháte hřebíček, hezky vám provoní celý byt. Vůně zajištěna až na 4 hodiny denně! Tyhle domácí osvěžovače vzduchu vás skoro nic nestojí a tím, že si vše uděláte sami, získáte hřejivý pocit.