Jak ušetřit v domácnosti díky osvětlení

0
453

Čas klasických žárovek je u konce, tak překonejme nostalgii a podívejme se společně, jaká svítidla jsou dnes v kurzu. Úsporné osvětlení se řadě domácností velmi vyplatí, neboť se dá ročně díky tomu ušetřit až tisíce korun.

Výměna energeticky náročných a zastaralých žárovek za nové úsporné zdroje světla představuje snadné opatření, jak značně snížit výdaje za elektřinu v domácnosti. „Propálená elektřina“ za provoz osvětlení může činit až 15% celkové spotřeby elektrické energie. Uvážíme-li, že úsporné žárovky a zářivky mají zhruba o 80% menší spotřebu elektřiny oproti starým typům žárovek, lze výměnou světelných zdrojů ušetřit nemalé množství financí. Úsporné žárovky a další energeticky výhodné alternativy běžných svítidel, můžeme bez potíží používat v našich stávajících domácích svítidlech. Není nutné pořizovat nové lustry a lampičky.

shutterstock_121658089

Úsporné osvětlení šetří peníze a má moderní vzhled

Správné osvětlení v každé jednotlivé místnosti je pro komfort bydlení důležité. Klidně zapomeňte na gigantické lustry v obývacím pokoji či kuchyni. Trend i ergonomie hraje do karet lokálním svítidlům a nepřímému osvětlení – kompaktní zářivky začínají střídat úsporné LED žárovky. Zvolit vhodné a energeticky nenáročné osvětlení ovšem není jen tak. Co místnost to jiný požadavek na světlo. Odlišné světlené zdroje mají i různé vlastnosti, proto je vhodné dbát na jejich správný výběr a použití v interiéru.

Volba svítidel do kuchyně

Kuchyně se dá nazvat také pracovnou, kde se vykovává řada úkonů vyžadujících dostatek osvětlení. Ať už jde o kontrolu potravin či přípravu jídel a další. Proto je zvlášť důležité osvětlení pracovní desky. V žádném případě se nelze spokojit s jedním centrálním svítidlem. Pro kompletní osvětlení kuchyně se hodí svítidlo s průsvitným stínidlem deštníkového či kulového tvaru a kompaktní zářivka bílého odstínu. Možné je rovněž použít lineární zářivky na stropě či LED osvětlení. Pro osvětlení pracovní desky je vhodné zabudovat přímo do spodní poličky kuchyňské linky nízké svítidlo s LED diodami, jež bude poskytovat rozptýlené světlo bez ostrých stínů.

Volba svítidel do obývacího pokoje

Klíčovým faktorem pro osvětlení v obývacím pokoji je navození příjemné atmosféry. Ovšem nesmíme zapomínat ani na funkčnost osvětlení při běžných činnostech, jako je třeba sledování televize, čtení knihy nebo ruční práce: háčkování, vyšívání, pletení apod. Dnešní trend úsporných svítidel určených pro obývací místnosti se odchyluje od použití jediného centrálního svítidla na stropě uprostřed obýváku. Mimo tohoto centrálního osvětlení by nemělo chybět několik samostatně spínacích nástěnných či stolních svítidel. Vyhnete se tak zbytečnému svícení celého centrálního světla a navíc nebude rušit ostatní, pokud jeden bude chtít sledovat televizi a druhý číst pod lampičkou, kterou si přesně nasměruje.

Volba svítidel do dětského pokoje

Dětské pokoje lze označit za kombinaci pracovny a ložnice. Tomuto širokému spektru využití musíme přizpůsobit i osvětlení. Pro kompletní osvětlení lze použít celou škálu závěsných stropních svítidel, která by měla být nerozbitná s ohledem na dovádění dětí. Pracovní stůl dítěte je rovněž vhodné vybavit polohovatelným svítidlem. Dalším typem svítidla, se kterým je nutné v dětském pokojíčku počítat, je osvětlení umožňující čtení dítěte na lůžku. Směrováno má být na časopis, knížku či jinou tiskovinu. Jednat se může o stojací lampičku nebo závěsnou na zeď.

shutterstock_281495150

Volba svítidel do ložnice

V ložnici je potřeba zajistit odpovídající osvětlení pro čtení v posteli a rovněž osvětlení toaletního stolečku. Světlo v ložnici by mělo vytvářet uklidňující a příjemnou atmosféru. Doporučovány jsou pro tyto případy kompaktní zářivky a LED žárovky s teple bílou barvou. Pro vytvoření intimní atmosféry jsou ideální regulovatelná osvětlení.

Vznik článku podpořil: Veluxeshop.cz (výrobce střešních oken VELUX).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno