Co po Vás budou banky vyžadovat, pokud u nich budete žádat o hypotéku na rekonstrukci?
[dropcap]D[/dropcap]nes jsme pro Vás připravili přehled věcí, které budete muset bance doložit v případě, že u ní budete žádat o hypotéku na rekonstrukci. Tipy jsme pro Vás připravili spolu se serverem www.penizenavic.cz, na kterém najdete také hypoteční kalkulačku a spoustu užitečných informací týkajících se hypoték i jiných způsobů financování bydlení.
Stavební povolení, ohlášku stavebních prací
Pokud je k provedení Vámi zamýšlených úprav nutné získání stavebního povolení či ohlášky stavebních prací, bude je po Vás (logicky) vyžadovat i banka, ve které žádáte o hypotéku.
S žádostí o úvěr doporučujeme požádat až v době, kdy budete tímto povolením/ohláškou disponovat, ušetříte sobě i bankovním úředníkům starosti.
Potvrzení o výši příjmu
Banku, ve které se budete „ucházet“ o hypotéku, samozřejmě zajímá, jak je to s Vaší finanční situací. Máte příjem, který Vám umožňuje splácet Vaše závazky bez problémů? To se uvidí… Pokud jste zaměstnanec, bude po Vás banka vyžadovat doložení zaměstnavatelem potvrzeného formuláře, ve kterém bude uvedena průměrná výše Vašeho příjmu za několik uplynulých měsíců.
Pokud jste podnikatel, bude po Vás banka chtít doložit daňové přiznání. Nejčastěji se tedy jedná o 2 daňová přiznání – to za poslední ukončené zdaňovací období a to za období předcházejícímu poslednímu ukončenému zdaňovacímu období.
Samozřejmě, k hypotéce Vám pomohou jakékoliv další příjmy – pronájem, alimenty, výsluhové penze, důchody apod.
[box type=“info“ ]
Položkový rozpočet rekonstrukce
Aby Vám mohla schválit hypotéku, bude banka, v níž žádáte o úvěr, potřebovat položkový rozpočet rekonstrukce, aby věděla, na co Vám vlastně půjčuje a jestli výše poskytnutého úvěru odpovídá reálným nákladům na rekonstrukci.
S rozpočtem prací si nemusíte dělat velkou hlavu, stačí jednoduchá tabulka s vyčíslením nákladů na jednotlivé materiály a řemeslníky. Cenu můžete stanovit odhadem, měla by se však držet v reálných mezích. To, jestli je Váš rozpočet založen na reálných číslech pak ještě prověří smluvní znalec banky.
[/box]
Odhad ceny nemovitosti
Tímto pomalu přecházíme k poslednímu bodu našeho příspěvku. U každé hypotéky na rekonstrukci je nutné ručit nemovitostí, banka Vám přitom poskytne maximálně tolik peněz, kolik činí hodnota Vaší nemovitosti po rekonstrukci.
Tuto hodnotu stanoví smluvní znalec banky na základě současného stavu, který znalec prověří návštěvou Vaší nemovitosti a na základě položkového rozpočtu prací, který dokládáte k žádosti o hypotéce.
V okamžiku, kdy máte doloženy všechny potřebné údaje, a smluvní znalec banky zhotoví odhad ceny nemovitosti, bance nic nebrání v tom, aby postoupila Vaši žádost o úvěr do schvalovacího procesu, kde pověřený zaměstnanec rozhodne, jestli hypotéku získáte či ne.
Závěr
Hypotéka na rekonstrukci je jednou z těch snáze dosažitelných hypoték, zejména kvůli tomu, že žadatel o tento úvěr často ručí nemovitostí, jejíž cena je mnohem vyšší než úvěr, který si tento žadatel bere. I přes fakt, že je u hypotéky na rekonstrukci nutné ručit nemovitostí, ji spoustu lidí využívá k řešení potřeb rekonstrukci a to z důvodu toho, že u řady finančních institucí nemusí bance předkládat doklady za práce či materiál, což výrazně zjednodušuje proces rekonstrukce v porovnání s financováním rekonstrukce skrze úvěr ze stavebního spoření.