Jak vyčistit spáry?

1
167

Zná to snad každý, spáry na kachličkách i přes tu nejlepší péči a pravidelný úklid  zašednou a jinak hezkých obkladům kazí pěkný vzhled. K tomu, aby vaše koupelna nebo kuchyň vypadala zase jako nová, nemusíte nutně uhánět obkladače, který vám obklady přespáruje nebo rovnou vymění všechny kachlíky, ale vystačíte si sami. Pokud tedy vyzkoušíte pár našich oblíbených triků.

shutterstock_114452509

Samozřejmě můžete také zamířit do první drogerie a koupit speciální prostředky na čištění spár. Ty však nepatří zrovna k nejlevnějším a stejnou službu vám udělá třeba prášek do pečiva za pár korun. Prášek do pečiva má v kuchyni své stále místo, ovšem nehodí se jen do bábovky, ale jeho účinek můžete vyzkoušet třeba právě na spárách.

Prášek do pečiva rozetřete s trochou vody a umíchejte z něj kaši, která bude mít zhruba stejnou konzistenci jako zubní pasta. Kašičku pak naneste na starý zubní kartáček a vyčistěte s ním zašlé spáry. Hmotu nechte na kachličkách pár minut působit, a pak opláchněte vlažnou vodou. Rozdíl určitě poznáte sami.

Obdobné účinky jako prášek do pečiva má také ocet. Ten smíchejte s vodou v poměru 1:2 a houbičkou naneste na spáry. Jemně spáry vydrhněte a pak opět koupelnu nebo kuchyň opláchněte vlažnou vodou. Na spáry můžete nanést také čistý ocet a po pár minutách působení bude vaše koupelna vypadat, jako by od vás právě odešli obkladači.  Drobnou nevýhodou této techniky je fakt, že se vám nějakou dobu bude bytem či domem linout štiplavý octový zápach. Pokud se tomu chcete vyhnout a přesto chcete dát octu šanci, smíchejte ho s jedlou sodou. Z přísad vyrobte opět kašičku, kterou nanesete na spáry. Soda nepříjemný odér pohltí a navíc ještě znásobí účinnost octa.

Někteří nedají dopustit na zubní pastu, která si prý se zašlou špínou na spárách také hravě poradí. Pastu stačí nanést na starší měkký zubní kartáček a můžete se pustit do práce. Na spáry však nanášejte jen bílou zubní pastu, s barevnou byste si moc nepomohli, spíše naopak. Zašlý lesk můžete spárám také vrátit, pokud je přetřete citronovou šťávou, která má obecně velmi dobré bělící účinky.

Jak je vidět na nečistoty na spárách zaberou někdy přípravky, od kterých byste to nečekali a za pár korun a s minimální námahou mohou být kachličky zase jako nové.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno