Jak vyčistit studnu

0
300
studna

[dropcap]M[/dropcap]áte doma studnu a používáte ji jak na zalévání, tak na pití? Kontrolujete ji či rovnou čistíte každé dva až tři roky? Pokud ne, můžete mít problém s kontaminovanou vodou či zničit domácí čerpadlo.

studna

Předejděte problémům

Jste jedni z těch, kteří řeší problém s vlastním zdrojem vody až ve chvíli, kdy vám z vodovodu teče kalná či neteče vůbec žádná? V tomto případě zanedbáváte pravidelné čištění a může se vám to prodražit. Ucpete totiž sací koš nebo rovnou spálíte čerpadlo.

Čistěte a chraňte své zdraví

Pokud máte spodní pramen studny v tvrdých horninách, nemusíte mít takový strach a stačí ji kontrolovat a čistit v delším trvalém intervalu. Jestli však máte kopanou studnu, velmi záleží na složení půdy. Vodu zde můžou kontaminovat bakterie, které se do vody dostávají třeba při špatném dovření studny a v kalném prostředí se jim daří velice dobře. Jestli vodu pijete, myslete na to, chráníte si tím i zdraví.

Pokud studnu vyčistíte od nánosů bahna, obnoví přítok vody a můžete objevit i nové, dávno zapomenuté prameny.

Studnu byste měli kontrolovat tak 2x ročně a pokud nepřibývá kalu či řas a mechů na stěnách, je vše v pořádku. Cena vyčištění kopané studny vyjde na pět tisíc korun a výše, takže lidé s tímto krokem otálejí, až je to může stát několika násobně více s ohledem na rozbité čerpadlo. Dále je také dobré udělat rozbor vody před a 14 dní po vyčištění. Ten vás vyjde okolo dvou tisíc korun.

Čištění svépomocí

Pokud jste dobrodruzi a chcete si studni vyčistit sami, mějte na paměti pár základních rad. Není to nic obtížného, pokud vám nevadí tvrdá a špinavá práce. U čistění buďte vždy dva. Pokud se jeden spustí dolů, druhý by jej měl jistit nahoře pro případ nadýchání jedovatých plynů.

Mějte k dispozici provazový žebřík a to, že potřebujete profesionální čerpadlo, jelikož kalové čerpadlo na vysátí studny nestačí. Půjčení stojí mezi 250 – 500 korunami na den a počítejte s tím, že se platí deseti tisícová vratná záloha. Zvažte tedy, jestli se vám vyplatí si čistit studnu sami.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno