Jak vyčistit zlato?

0
1518

Na špercích, koneckonců jako na všem ostatním, se občas také podepíše zub času a oslnivá krása například snubního prstýnků je dávno minulostí. Lesk většině zlatých šperků můžete snadno vrátit, aniž byste zamířili do nejbližšího zlatnictví a zaplatili ne zrovna malou částku za profesionální čištění.

shutterstock_170055797

Nejjednodušší způsob, jak doma vyčistit zlaté šperky, je vyvařit je v mýdlové vodě. Na plotně ohřejete v kastrůlku trochu vody, přidáte do ní mýdlo a šperky v ní krátce „povaříte“.  Bohatě postačí dvě až tři minuty a špína by měla být pryč. Místo mýdla můžete použít také trochu prostředku na mytí nádobí. Někteří domácí rádci doporučují do vody přidat ještě kousek alobalu.  Drobné a hodně členité šperky můžete  poté opatrně vyčistit měkkým zubním kartáčkem s trochou zubní pasty.

Zlatý řetízek vyčistíte téměř bez práce, pokud ho vložíte do láhve s mýdlovou vodou, tu uzavřete a několikrát dobře protřepete.  Pak nezapomeňte šperky dobře osušit.

Kamínkům na prstýncích vrátí zašlý lesk pár kapek čpavku, který přidáte do sklenice vody. Do ní prstýnky na chvilinku ponořte, pak dobře osušte a vylešťete flanelovým hadříkem. Máte-li však v prstýnku perly nebo podobné drahé kameny, svěřte čištění do rukou odborníků.

[box type=“shadow“ ]

Dřívější generace se snažily lesk zašlých zlatých šperků obnovit také popelem z cigaret. Stačí na vatu nanést trochu popela a šperk opravdu opatrně otírat. Tento způsob čištění však vyžaduje jistou dávku zručnosti, protože trocha neopatrnosti stačí k tomu, abyste oblíbený prstýnek či řetízek poškrábali. Pokud nejste kuřák  nebo vám čištění popelem přijde jako trochu drsný způsob, můžete místo popela vyzkoušet kypřící prášek do pečiva. Ten je jemnější a výsledný efekt by měl být stejný.

[/box]

Čas od čase se na zlatých špercích objeví nazelenalé nebo namodralé skvrny. I těch se můžete snadno zbavit s prostředky, které jsou snad v každé kuchyni. Se skvrnami si totiž hravě poradí roztok vody a kyseliny citronové nebo octa.  Šperky tímto roztokem opatrně otřete, opláchněte a dobře osušte. Pokud skvrny nezmizí, měli byste zlato svěřit do rukou odborníka.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno