Bydlení

Jak zařídit jídelnu a na co se zaměřit

Vytvoření dokonalé jídelny může být pro mnoho lidí oříšek. Pod pojmem jídelna si často představíme vkusně zařízenou, útulnou místnost, která vyzařuje pocit pohodlí a klidu. Místnost, ve které se můžeme sejít s rodinou a přáteli při společně stráveném čase nad chutným jídlem. Právě proto nemusí být jídelna čistě „konzumním prostorem“. Pojďme se tedy podívat na to, jak oživit fádní jídelnu a udělat z ní příjemný prostor pro každého.

Nábytek je klíčový

Při zařizování jídelny zvažte velikost místnosti. ale třeba také barevné schéma, které vyhovuje vám i vaší rodině. Nezapomeňte do ní zakomponovat dostatek úložného prostoru. Začněte výběrem ideálního stolu a židlemi, které pojmou nejen všechny členy vaší rodiny, ale také příchozí hosty. Vybírejte nejen podle vzhledu, ale zohledněte i pohodlnost, aby se všichni mohli cítit uvolněně a vychutnat si jídlo, které je čeká. Vyberte židle, které se hodí k vašemu stolu, nebo zvolte jídelní sety, které poskytnou více možností k sezení. Skvělým způsobem, jak využít efektivně prostor a vytvořit útulnou atmosféru, je doplnění jídelny odkládacím stolkem. Při rozmisťování nábytku myslete na to, že by měl být  uspořádán tak, aby vás nebo vaše hosty neomezoval při příchodu do místnosti a netříštil její koncept jak po designové, tak praktické stránce.

Důležitost podlahy a stěn

Nyní, když již máme stůl a židle připraveny, je čas zaměřit se na podlahu. Koberec je skvělou volbou, jak zvýšit pohodlí a navíc dodá místu útulnější vzhled. Pozor byste však měli dát při výběru, kdy je nutné vybrat takový koberec, který bude odolnější a snadný na údržbu. Tedy takový koberec, který vydrží rozlité nápoje a pravidelné opotřebení. Určitě nedoporučujeme koberec s vysokým chlupem, který je velice náročný na údržbu. Pokud jste zvolili dřevěnou podlahu či dlažbu, zvažte investici do kusových koberců. Tyto koberce jsou ideální, protože vymezují prostor k sezení a navíc změna umístění koberce může představovat rychlý způsob změny vzhledu jídelny.

Nábytek a podlaha však nejsou to jediné, co by mělo v jídelně upoutat vaši pozornost. Další věcí, nad kterou je nutné se zamyslet, jsou stěny. Při výběru barev dbejte na to, abyste vybrali takové barevné schéma, které nejlépe vyjadřuje vaši osobnost. Pro klasický vzhled se hodí neutrální barvy, které dodávají místu klidný nádech. Světlé a jasné odstíny naopak dají místnosti živější vzhled a vytvoří modernější prostor. Avšak pozor, pokud zvolíte příliš mnoho barev, mohli byste jídelnu zbytečně zahltit.

Osvětlení, které místnost rozzáří

I když je přítmí někdy příjemné, v jídelně by nemělo být. Osvětlení je tedy důležitou součástí jídelny, na kterou byste při zařizování rozhodně neměli zapomenout. Dobré osvětlení je zásadní pro vytvoření útulné a příjemné atmosféry. Pokud navíc využíváte jídelnu i jako pracovní prostor nebo místo, kde se rodina schází i mimo času na společné jídlo, je výběr osvětlení zásadní. Vyberte takové svítidlo, které odpovídá velikosti a estetice místnosti. Zapuštěné osvětlení, jako jsou například bodovky, využijete v menších prostorách. Naopak lustry a závěsná svítidla jsou skvělou volbou pro prostornější jídelny.