Jak získat maximum z tepelného čerpadla vzduch/voda?

0
263

Vybrat vhodné tepelné čerpadlo se systémem vzduch/voda je pro laika téměř nadlidský úkol. S ohledem na výši investic spojených s pořízením tepelného čerpadla je tak vhodné obrátit se při výběru nového zdroje tepla na odborníka. My Vám dnes přinášíme několik tipů, které Vám pomohou lépe se orientovat v nabídce tohoto typu tepelných čerpadel.

Kdy je tepelné čerpadlo vzduch/voda vhodné?

Ještě, než začnete zkoumat nabídkové katalogy a prodejců tepelných čerpadel, je vhodné si zjistit, jestli je tepelné čerpadlo vzduch/voda pro Vaši domácnost vůbec vhodné. Všeobecně platí, že tepelná čerpadla vzduch/voda podávají lepší výkon než čerpadla se systémem vzduch/vzduch, tj. jsou tedy vhodná do všech typů nemovitostí, s výjimkou 2 níž uvedených případů:

  • v okolí nemovitosti máte volný pozemek, na který můžete umístit plošný kolektor. V tomto případě je vhodnějším zdrojem tepla tepelné čerpadlo země/voda, která má v porovnání s čerpadly vzduch/voda o cca 1/3 nižší spotřebu elektrické energie a delší životnost
  • Vaše nemovitost se nachází ve vysoké nadmořské výšce. Tepelné čerpadlo vzduch/voda sice bude pravděpodobně schopno pokrýt 100 % spotřeby tepla, ovšem za ceny vyšších nákladů na elektrickou energii. I v tomto případě je vhodné upřednostnit tepelné čerpadlo země/voda.

Typ kompresoru výrazně ovlivňuje výkon i životnost čerpadla

Na výběr máte čerpadla s frekvenčně řízeným kompresorem a tzv. on-off kompresorem. Zatímco kompresor on-off umí pracovat pouze v režimu vypnuto/zapnuto a výkyvy mezi objemem vyráběného a spotřebovaného tepla řeší jeho ukládáním do akumulační nádoby, frekvenčně řízené kompresory umí přizpůsobit svůj výkon aktuální potřebě tepla.

Pro Vás, coby majitele tepelného čerpadla, je pak důležitá informace, že frekvenčně řízené kompresory mají výrazně menší počet vypnutí a zapnutí, což prodlužuje jejich životnost. Na druhou stranu, frekvenčně řízené kompresory jsou o poznání složitějšími jednotkami a vyžadují pravidelný servis, včetně revizí chladícího okruhu, tj. s frekvenčně řízenými kompresory jsou spojené vyšší provozní náklady.

Velmi důležitá je i instalace čerpadla!

Prodejci tepelných čerpadel nabízejí buď „kompletní řešení“ obsahující vše potřebné ke správnému fungování čerpadla, nebo pouze samotnou jednotku s tím, že veškeré příslušenství je nutné si dokoupit, buď u samotného prodejce, nebo firmy provádějící instalaci.

Zde se dostáváme k dalšímu důležitému bodu. Samotná instalace má výrazný vliv na správné fungování čerpadla. Zpravidla přitom platí, že servisní tým prodejce tepelného čerpadla dokáže provést instalaci lépe než stavební firma.

Při výběru tepelného čerpadla a jeho dodavatele pro Vaši domácnost tedy preferujte firmu, která prodává čerpadla „all inklusive“ a je zároveň schopna provést i samotnou instalaci.

Infografika vzduch/voda - porovnání nabídek

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno