Blogy,  Rozhovory

Jaká je úroveň ubytování v Česku? Umí se Češi odvázat a bavit? – rozhovor se skupinou Music Band – Orchestra Party

Před pár dny jsem se zúčastnila slavnostního otevření hotelu Piast v Českém Těšíně. Získala jsem tam příležitost udělat rozhovor s aktéry hudebního programu – skupinou Music Band – Orchestra Party. Zajímalo mě, jaké prožívají ubytování v hotelích v různých koutech světa, jak vypadá příprava rodinných oslav (například v Polsku) a jiné zajímavosti kolem zahradních párty.

Na otázky odpovídá hudebník a zpěvák p. Vladimír Kosek a zpěvačka Alexandra Pyszková.

(usměvavé duo)

 Zdravím Vláďo a Sašo, řekněte nám na začátek něco o Vaši skupině, jaké akce nabízíte, kde vystupujete a do jakých zemí jste už cestovali?

Vláďa: Ahoj, dovolím si Ti tykat, pokud to nebude vadit.

Naše hudební skupina hraje na akcích různého druhu. V převážné většině jde o akce menší, především svatby, firemní akce, hotelové večírky nebo taneční zábavy, oslavy a plesy. Vystupujeme hlavně v České republice a Polsku. Ale já jsem procestoval v rámci své hudební kariéry také Německo, Švýcarsko, Itálii, Slovensko, Rakousko a další země.

Saša: Já také zdravím. Dodala bych, že Orchestra Party je především zábavové duo, takže od toho se samozřejmě odvíjí i typ a velikost akcí, kterých se účastníme. Snažíme se ale dost bojovat se stereotypem běžné zábavové skupiny této velikosti a přesvědčit naše klienty, že máme profesionální přístup i vybavení, že klademe důraz na kvalitu a žánrovou vyrovnanost a jsme schopni hrát i pro mladší publikum, čímž se dost lišíme od běžné konkurence.

Porovnejte prosím ubytování v zahraničí a Česku. Udála se nějaká změna s odstupem času? Popište rozdíly.

Vláďa: V devadesátých letech, když jsem cestoval, hlavně do Německa a Švýcarska, byly rozdíly v ubytování na hotelích velké. U nás v té době byly pokoje velmi špatně vybaveny, vypadaly zastarale a i služby na českých hotelích nebyly uspokojivé. Oproti tomu v zahraničí jsem se setkával většinou s moderně vybavenými pokoji a s bohatou nabídkou služeb, na které si zvykáme u nás teprve nyní. Jde například o služby wellness. Nemluvě o přístupu personálu k hostům, vstřícnosti, kvalitě komunikace a rovněž úrovni gastronomie. V současné době se úroveň ubytovacích služeb v Česku a zahraničí již vyrovnává.

Organizujete a připravujete svatební akce pro rodinné domy, na zahradách. Jak řešíte špatné počasí? Co taková akce vyžaduje? Je příprava náročná?

Vláďa: Ačkoli jsou svatby pořádané u rodinných domků a na zahradách v ČR spíše méně časté, tak i s tímto systémem se setkáváme.  Riziko špatného počasí již musí zvážit sám klient. Špatné počasí se řeší většinou party stany, které jsou podmínkou jakékoli venkovní akce typu svatby. Co se týče nás hudebníků, nesmíme stát na trávě a musíme být kompletně zastřešeni a chráněni i ze stran. Co si lidé obvykle neuvědomí je to, že zastřešujeme nejen nás, ale i velmi drahou aparaturu a že dešťové kapky se rády odrážejí a případný vítr může způsobit i předčasné ukončení akce.

Saša: Já bych dodala, že příprava takové akce je velmi náročná a může být i poměrně nákladná, pokud chcete, aby akce byla opravdu na úrovni. V první řadě jsou třeba dostatečně velké a adekvátně řešené zahradní prostory, což u českých rodinných domků může být problém. Je nutné počítat s tzv. „mokrou variantou“ a zastřešit vše, kde se budou pohybovat hosté. Můžete mít sice jeden stan nad posezením a další stan nad prostorem pro tanec, ale když bude pršet a stany budou dál od sebe, hostům se nebude chtít neustále běhat sem a tam s deštníky. To samé platí pro personál – například číšníky. Vždy je třeba vše důkladně probrat s dodavatelem party stanů a daného příslušenství – ono totiž ani propojování více party stanů není tak jednoduché, pokud počítáte s deštěm.

Dále je třeba myslet na mobilní podlahu, pokud tedy nechcete svatbu v teniskách. Spousta českých zahrad nemá dostatečně velkou dlažbu nebo nemá vůbec žádnou. Je opravdu důležité myslet na vše – catering, zastřešení, podlahu, osvětlení v noci, ohřívače v případě zimy, noční klid a souhlas souseda, parkování, přívod elektřiny a mnoho dalšího. Spousta starostí navíc, které běžně řeší hotel nebo podnik. Navíc je velký cenový rozdíl mezi zahradní slavností s pivními sety a svatbou, kde se musí navézt stoly a židle. Svatba přece musí trochu vypadat.

Vláďo, povyprávějte nám příhodu z 90.let, z Německa. Jednalo se tehdy o svatbu na terase…

Vláďa: Byli jsme objednaní do města Ulm v Německu, na německo – českou svatbu. Nevěděli jsme absolutně, v jakých prostorách budeme hrát. Jednalo se o byt 3+1 s velkou terasou. Počet hostů zhruba 50. Když jsme dorazili na místo, terasa byla 30 metrů dlouhá a 15 metrů široká, krásně vyzdobená. Nic takového jsme v životě neviděl. Na terase byly party stany. V budově se nacházely 3 takové bytové jednotky s terasami a všichni majitelé těch bytů byli přítomni na svatbě. Byl to úžasný zážitek vidět tak velké terasy na jednom místě.

Jak vypadají takové venkovní akce v Polsku? V čem jsou jiné, než ty naše?

Vláďa: Polsko je úplně jiná liga, ať už jde o akce v hotelích uvnitř nebo venkovní akce. Přirovnal bych to ke srovnání starého trabantu s novým mercedesem. Poláci nabízejí kvalitu, ochotu, profesionalitu ve všech směrech.

Umí se Češi odvázat a bavit? Nebo jsou na tom lépe jiné země?

Saša: To je pro nás dost úsměvná otázka, protože z naší zkušenosti jsou obrovské rozdíly v úrovni zábavy už jen pár desítek kilometrů jižněji, třeba na jižní Moravě. Ale u Čechů všeobecně platí, tedy alespoň se nám to tak jeví, že jim déle trvá dostat se do nálady. Potřebují k tomu nejprve hodně povzbuzení v podobě alkoholu.

Zatímco například Poláci přicházejí na akci s tím, že se jdou bavit a tančit, Češi přicházejí s tím, že je NĚKDO musí bavit. Ale pokud tomu sami nejsou nakloněni a nalazeni, tak je prostě nepobaví nikdo. Češi si obecně dost vymýšlejí, protože nejsou tak zdatní tanečníci. A to žádná hudební skupina není schopná ovlivnit. U Čechů se také setkáváme s nedostatkem respektu vůči hudebníkům, což se třeba v zahraničí nevidí až tak často.

Vláďa: A můžu říct, že to platí i pro Němce nebo Slováky. Umí se bavit rozhodně lépe než Češi.

V kolika tanečních sálech už jste hráli? Dá se to vůbec spočítat? Kde se Vám hrálo nejlépe? A kde bylo nejlepší publikum?

Vláďa: Tak tohle opravdu spočítat nejde. Ale můžu Ti říct, že jsem navštívil minimálně 150 hotelů u nás i v zahraničí. My hudebníci to spíše bereme tak, že se nám hraje dobře na místech s dobrou akustikou a těch není mnoho. 

Saša: Nejlepší akce jsou pro nás také ty, kde se lidé výborně baví. Vzpomenu si například na venkovní akci Srnčí hody v Komorní Lhotce, plesy v kulturním domě v Chotěbuzi nebo shodou okolností zahradní svatbu u rodinného domku ve Valašském Meziříčí.

Co se týče hotelů, tak mně se velmi líbilo v Eroplánu v Rožnově, uchvátily mne venkovní zahradní prostory Hotelu Zlatý Orel, kde je tedy dle mého názoru nejkrásnější zahrada a prostor pro svatební obřad, co jsem kdy viděla. Pravidelně a rádi také hrajeme v Hotelu Excelsior v Horní Lomné, kde je mimochodem velká terasa s nádherným výhledem a kde pořádají i svatební obřady.

Vláďa: Ještě bych dodal také Hotel Clivín v Krnově, Hotel Myslivna Brno, krásný Červený zámek v Hradci nad Moravicí nebo také místní Hotel Vitality ve Vendryni.

Máte jako skupina nějaké vize a přání, které si chcete splnit?

Vláďa: Já myslím, že jsme si ty hlavní cíle již splnili a jsme rádi, že můžeme hrát na tolika různých akcích v České republice a v zahraniční. Těší nás, že dle průzkumu patříme mezi nejžádanější hudební duo v naši republice. Ročně máme okolo 80 akcí.

Saša: Mou hlavní vizí a cílem pro Orchestra Party je držet krok s dobou, abychom byli stále schopni oslovovat i mladší generace, o což se usilovně snažíme.

(fb: Music Band – Orchestra Party, web:orchestraparty.cz)

Chcete něco vzkázat našim čtenářům?

Vláďa: No, doufám, že jsme nebyli příliš kritičtí. V každém případě jsou u nás nádherná místa s ubytováním, jen je třeba hledat, číst recenze a mít zdravý optimismus a pochopení.

Saša: Já bych vzkázala čtenářům, aby přistupovali k výběru hotelů a míst pro konání jejich akcí rozvážně a kladli větší důraz na velikost sálu a kulturní program. Určitě se jim to vyplatí.

(foto ze slavnostního otevření hotelu Piast v Českém Těšíne: Vladimír Kosek, Miss ČR Aneta Vignerová, Alexandra Pyszková) 

Děkuji Vláďovi a Saše za příjemný rozhovor + zajímavé informace a přeji ať se daří oběma v osobním i pracovním životě.

Blogerka Michaella

 

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.