Neplýtvejme v zimě teplem

0
205
Ztráty tepla za radiátorem
Ztráty tepla za radiátorem

Zima, to jsou zasněžené kopce, zamrzlé přehrady, teploty pod nulou, a mráz. Mráz chceme nechat za dveřmi, a uvnitř si vychutnávat teplo. Jak zajistit, abychom v zimě zbytečně neplýtvali teplem?

Energie se projeví na účtech

Na vytopení interiéru potřebujeme energii, která se projeví na účtech za bydlení. Čím více tepla potřebujeme vyrobit, tím budou účty vyšší. Je mnoho možností, jak šetřit teplo, a tím ušetřit na bydlení. Některé jsou dobře známé, jako například způsoby větrání v zimních měsících, vnější izolace budov atd., ale jsou i možnosti, o kterých se až tolik nemluví, a přitom mohou velmi dobře pomoci při úsporách na topení.

Barvou k izolaci

Běžná barva na stěnách plní estetickou, někdy i zdravotní funkci, když umožňuje stěnám dýchat a udržovat zdravé mikroklima. Stěny však „dýchají“ i jinak, pokud nejsou dostatečně izolované, propouštějí chlad dovnitř a teplo uniká stěnami ven. Víte o tom, že barva může pomoci izolovat stěny?

Běžná barva nedokáže vytvořit izolační vrstvu na stěně, ale stačí do ní přidat speciální termoizolační přísadu, a z běžné barvy se stane izolační nátěr. Přísada do barvy obsahuje keramické mikročástice, které vytvoří na stěně izolační vrstvu. Tato vrstva odráží teplo zpět do místnosti a nepropustí ho do stěn. Zároveň zabraňuje chladu proniknout do interiéru, a stěny zůstávají teplé. Tento efekt zároveň zabraňuje vzniku plísní. Při styku teplého vzduchu a chladné stěny se sráží vlhkost, která je ideálním prostředím pro vznik plísní. Jelikož stěny jsou teplé, vlhkost se nesráží a nevznikají vlhké plochy. Izolační vlastnosti stěny se výrazně mění, použitím keramických mikročástic se zvyšuje izolační schopnost stěny až o 50 procent a zabraňuje se tím až 25 procent tepelných ztrát. Při nejbližším malování si vzpomeňte na chladné zdi, a přidejte do barvy termoizolační přísadu, kterou ušetříte teplo i náklady na vytápění.

Termoizolační přísada
Termoizolační přísada

Ztráty tepla za radiátorem

Stěnami uniká velká část i topného tepla. Pokud topíte radiátory, víte kolik tepla se ztrácí ze zadní strany radiátoru? Až 40 procent tepla se ztrácí v chladných stěnách. Toto teplo se však dá velmi jednoduše vrátit zpět a využít jej k vytápění místnosti. Použitím reflexní fólie za radiátor vrátíte do prostoru až 95 procent tepla ze zadní strany radiátoru, které by se ztratilo v stěně.

Ztráty tepla za radiátorem
Ztráty tepla za radiátorem

Použitím této fólie můžete ušetřit až 20 procent nákladů za vytápění. Při stejném nastavení topení se zvyšuje teplota v místnosti o 1-3 stupně. Přitom instalace je velmi jednoduchá, není nutná demontáž radiátoru, fólii stačí pověsit mezi stěnu a radiátor. V kombinaci s ventilátorem na radiátor, který urychlí vytápění místnosti, a efektivněji využívá teplo z radiátoru, získáte teplo rychleji, šetrněji, a hlavně úsporněji.

Šetření tepla v zimě je otázkou každého z nás, není to jen věcí energetické náročnosti a účtů za bydlení. Ušetřená energie šetří i životní prostředí, které chceme nechat v dobrém stavu i pro další generace. Chcete-li získat více tipů na šetření, podívejte se, jak můžete šetřit teplo, vodu a energie.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno