Plánujete nová okna? Prozradíme vám, jak vybrat ideální zasklení.

0
179

Říká se, že okna jsou okem domu a proto bychom měli jejich výběru věnovat dostatek pozornosti. Musí splňovat mnoho kritérií – korespondovat se zbytkem bydlení a pokud možno, tak i jeho okolím. A samozřejmě by měla perfektně izolovat teplo i hluk, což je pro drtivou většinu z nás hlavním důvodem, proč si je pořizujeme. Vzhledem k omezenému rozpočtu jdou ovšem na odbyt levná okna nevalné kvality, která se deformují mnohem dříve než se nám vrátí alespoň zlomek vstupní investice. Měli bychom se proto řídit pravidlem, že nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci. Dnes se zaměříme na zasklení, které zřejmě nejdůležitějším prvkem okenního systému.

shutterstock_107287952

Typ zasklení je rozhodující

Vybrat okna tak, aby plnila svůj účel na sto procent není tak snadné. Každé okno je orientováno na jinou světovou stranu, což v konečném důsledku znamená mírně odlišné klima v jednotlivých místnostech. Klíčem k úspěchu je proto zmíněný typ zasklení. Okna by neměla propustit dotěrné sluneční paprsky tam, kde nemají co dělat a naopak sluneční záření umocnit na severní a jižní straně. Při výběru oken se proto řiďte koeficientem tepelného prostupu (míra izolace) a solárním faktorem (propustnost sluneční energie).

Příklad hovoří za vše: solární faktor dvojskla je cca 62 % a přes okno tedy projde 62 % sluneční energie. Solární faktor trojskla je 47 %, což oceníme během teplých měsíců, ale určitě ne v zimě. Zasklení proto vybírejte individuálně na základě toho, na kterou stranu bude okno orientováno.

Podle odborníků je ideální zkombinovat sklo s vysokým solárním faktorem se stínícím systémem jako jsou rolety, žaluzie či markýzy. Budete-li chtít využít solární faktor, nezbude vám, než v průběhu letních měsíců jižní stranu domu zastínit. To se týká především nízkoenergetických a pasivních domů.

Nebojte se velkých oken

Dalším faktorem, který bychom neměli opomenout, je velikost zasklení. V případě kvalitních oken (skvělým příkladem jsou dřevěná a plastová okna od společnosti Oknoplastik, jednoho z předních českých výrobců) se nemusíme bát ani větších zasklených ploch, které jsou nejen praktické, ale i neskutečně trendy. Velká kvalitní okna už netrpí na úniky tepla a zaručí nám perfektní výhled. Dělící mřížky a lišty jsou pasé a kromě toho, že opticky zmenšují okno, výrazně redukují množství světla.

Nebudete-li se s výběrem zasklení přesto vědět rady, neváhejte se obrátit na odborníky, kteří vám doporučí nejvhodnější variantu. Výběru profilů se budeme věnovat zase příště.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno