Plastové okapy vs. Hliníkové okapy

0
160

Pokud právě stavíte svůj dům, chtě nechtě váš čeká i pořízení vhodného okapového systému. Při výběru okapů klade část zákazníků na hezký vzhled vůči fasádě svého domu nebo vůči barvě střechy. Škála materiálů, ze kterých se okapy vyrábí je opravdu široká. Můžete si vybrat, zdali preferujete hliníkové okapy, plastové okapy, okapy z mědi nebo okapy ocelové. My jsme se podívali na zoubek nejčastějším okapům z hliníku a méně častým, ale stále poměrně oblíbeným okapům z plastu.

Plastové okapy jsou vyráběné nejčastěji z PVC plastu. Tzv polyvinylchlorid je jako surovina dostupný ve formě granulátu a ve srovnání s některými jinými materiály i levný na pořízení. Plastové okapy se vyrábějí v Číně a k nám se poté dováží. Případně se k nám přivezou neoznačené a část výrobců si je následně označuje jako vlastní výrobky vyráběné v EU.

Nevýhody plastových okapů

Mezi hlavní nevýhody, které plastové okapy mají, je nízká odolnost PVC vůči povětrnostním jevům. Sluneční UV záření spolu s mrazem a vlhkostí vytvářejí ideální podmínky, aby plastové okapy ztratily nejdříve své designové vlastnosti – přestanou se lesknout, začnou se objevovat matná místa, až po několika letech začnou i chřadnout a praskat.

Raději zvažte hliníkové okapy

Hliníkové okapy mají celou řadu výhod a naopak jejich nevýhody ubývají. Zatímco dříve se montovaly především okapy měděné, po nekonečné řadě krádeží a ne zcela levné pořizovací ceně, musely jít měděné okapy na ústup a jejich roli tak převzaly ty hliníkové. Hliník stejně jako plast nebo měď, nekoroduje. V rámci odolnosti a stálosti však oproti plastovým okapů, vyhrávají právě ty hliníkové. Hliníkové okapy jsou odolné vůči UV záření, mrazu i vlhkosti. Koroze nemá vůbec šanci a jediná vaše starost tak může být zvolená barva okapů a jejich občasné vyčištění.

Cena hliníkových okapů je výrazně dostupnější, než v případě mědi a navíc a se prakticky vůbec nekradou. Hliníkové okapy patří momentálně mezi zcela nejrozšířenější, díky čemuž lze vybírat i z velké řady výrobců jako jsou okapy Prefa nebo okapy Lindab

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno