Dům
Komerční články

Pojištění domu je už nutností

Není to tak dávno, co jste si začali plnit sen o vlastním bydlení. Sotva jste koupili pozemek, vybrali si dům a stavební firmu, už byste měli začít uvažovat o tom, že dům je taky třeba pojistit. Jakmile totiž do domu totiž začnete stěhovat nábytek, osobní věci, elektroniku apod., stává se dům lákadlem pro zloděje, kromě toho o věci můžete taky přijít v důsledku nějaké živelní pohromy.

Dům
Dům

Pojištění domu? Co to je?

Když hovoříme o pojištění domu, máme na mysli jak pojištění domácnosti, tak nemovitosti. Lidé si tato dvě pojištění často pletou, nevědí, jaký je mezi nimi rozdíl a sjednají si jen jedno z nich. Když ale dojde třeba k tomu, že vám během vichřice strom spadne na dům a poškodí střechu, pojištění domácnosti vám nepomůže. Pojďme se na to tedy podívat trochu blíž.

Pojištění domácnosti se vztahuje na vybavení bytu nebo domu, zahrnuje nábytek, elektrospotřebiče, knihy, šperky, ceniny, oblečení apod. Spolu s nimi můžete pojistit i tzv. stavební součásti jako plovoucí podlaha, kuchyňská linka a obklady. Do pojištění domácnosti také spadají prostory mimo samotný byt, třeba půda nebo sklep.

Víte, že i lidem žijícím v podnájmu se vyplatí uzavřít pojištění domácnosti?

Pojištění nemovitosti se pak vztahuje na stavbu jako takovou. Patří sem střecha, stěny, stropy, okna, omítky, okapy atd., může ale zahrnovat i vedlejší stavby (bazén, kůlna, plot).

Náš tip: Pořád nemáte tak úplně jasno, co kam patří? Možná vám pomůže následující pomůcka. Představte si, že dům obrátíte vzhůru nohama. Všechno, co z něj vypadne, patří do pojištění domácnosti. Součásti pevně spojené s bytem nebo domem pak spadají do pojištění nemovitosti.

Na co si dát při sjednání tohoto typu pojištění pozor?

Jak pojištění domácnosti, tak pojištění nemovitosti, může krýt celou řadu rizik. Mezi ně patří krádež, loupež, vandalismus i živelní pohromy jako požár, vichřici, sesuv půdy. Někdy mohou zahrnovat i povodeň, to ale záleží na tom, zda dům nestojí v zóně častých povodní.

Kromě toho se můžete pojistit také proti:

  • Rozbití oken
  • Škodám vzniklým na elektrospotřebičích v důsledku přepětí v síti
  • Zatečení vody do bytu nebo domu při dešti

Víte, že další součástí pojištění domácnosti může být i tzv. „pojistka na blbost“, jinak pojištění z odpovědnosti za vzniklou škodu?

Kalkulačka
Kalkulačka

Kromě správného nastavení rizik jsou důležité i pojistné limity neboli částky, které vám pojišťovna v případě pojistné události vyplatí.

  • V případě pojištění domácnosti si pojistné limity nastavte tak, abyste si případně mohli koupit nové věci místo těch, o které jste přišli.
  • Na limity si dejte pozor i v případě pojištění nemovitosti. Když nemovitost nadhodnotíte, budete platit vysoké pojistné, ale k ničemu vám to nebude. Pojišťovna vám stejně vyplatí jen skutečnou hodnotu. Když domácnost naopak podpojistíte, abyste platili nízké pojistné, pojišťovna vám pak může pokrátit pojistné plnění ve stejném poměru. Co to přesně znamená? Ve chvíli, kdy nemovitost v hodnotě 1 milionu pojistíte na 500 000 Kč a dojde k pojistné události, pojišťovna plnění poníží na 250 000 Kč.

Tip na závěr: I v případě pojištění domácnosti je zcela zbytečné, abyste platili vyšší pojistné, než je nutné. Porovnejte si nabídky jednotlivých pojišťoven online a vyberte si tu nejvýhodnější pojistku.