Při zařizování domu myslete na stáří

0
172

Možná, že právě plánujete konečně koupi vlastního domu. Pokud máte v plánu, že v novém domě zestárnete, měli byste již při jeho zařizování, respektive projektování, myslet na svá stará kolena.

shutterstock_118133368

Ať se nám to líbí nebo ne, mladší nikdo z nás nebude a čas mnohdy letí rychleji než bychom si přáli. Už proto byste měli myslet na možnost horší mobility  a přizpůsobit tomu alespoň některé aspekty svého bydlení. Někdy se ani nemusí blížit stáří mílovými kroky, ale stačí zlomená noha a chůze do strmých schodů nebo vstup do velké vany může být rázem nepřekonatelný problém.

Na riziko snížené mobility byste měli myslet zejména při budování koupelny či WC. Snažte se vnitřní prostory naplánovat tak, aby běžná hygiena pro vás nebyla problém, pokud, nedej Bože chůzi nezvládnete bez pomoci francouzských holí nebo dokonce invalidního vozíku. Koupelně i WC věnujte již při stavbě dostatek prostoru a je-li to možné, pořiďte si kromě oblíbené vany také samostatný sprchový kout s nízkou vaničkou, do kterého se pohodlně dostanete i se sádrou na noze.

Pozor také dejte na dveře a zárubně. Dveře z WC potažno koupelny by se vždy měly otevírat ven z místnosti, zvláště pak v případě, kdy jde o malý prostor. Jestliže se vám udělá špatně a v koupelně či na WC omdlíte, a to bez ohledu na věk, mohly být dveře, které se otevírají dovnitř, velkou překážkou pro vaši pomoc.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno