Slimáci – postrach zahrad

0
66
slimáci

[dropcap]P[/dropcap]ředpokládáme, že stejně jako v loni a předloni, i letos vaši zahradu poctil návštěvou Plzák španělský. S kým máte tu čest? Nenechte se zmást urozeným jménem, o žádného aristokrata rozhodně nejde. Plzákovi u nás nikdo neřekne jinak než slimák a jeho přítomnost je více než nežádoucí. Producíruje se po okrasných květinách a záhonech se zeleninou. Konzumuje, na co přijde a když své hody přizve partu podobně nenažraných kamarádů, zbudou vám oči pro pláč.

Momentálně jsou pro slimáka ideální podmínky. Léto bylo mírné a zahrádky jsou momentálně vlhké. Není divu, že došlo k přemnožení, ale ani to není důvod k panice. Prozradíme vám zaručené tipy, jak se slimáky zatočíte. Příště si pořádně rozmyslí, jestli zavítají k vám, nebo raději k sousedům.

slimáci

Jak na slimáky?

1. Poctivá ruční práce aneb chopte se kyblíku a jde se na to

Ruční sbírání plžů do kyblíku je starý dobrý osvědčený způsob, ke kterému se uchyluje většina zahrádkářů. Přesto se vám bude hodit několik praktických tipů.

Ideální doba na sběr slimáků není jen ráno, ale především večer, kdy vylézají ven. Udělejte si romantickou procházku za svitu měsíce a zanedlouho budete mít plný kyblík slimáků. A co s nimi dál? Humanisté slimáky vysypou v dostatečné vzdálenosti od zahrady, ostatní je posypou solí nebo zalijí horkou vodou. Na slimácích si stejně dobře smlsnou také prasata.

2. Slimáci nesnáší sůl

Posypání solí jsme již zmínili výše. Pokud se vám nechce slimáky sbírat, můžete jim osolit život i tak. Jednoduše je posypte kuchyňskou solí, která je poměrně rychle rozloží. Někteří tento způsob přirovnávají k polití člověka koncentrovaným hydroxidem. Záleží tedy na tom, zda na tuto brutální likvidaci máte žaludek.

3. Slimáci nejsou dobří plavci

Když už slimáky budete mít v kbelíku, můžete je zalít vodou. Utopí se, ale ještě předtím jich pár vyleze ven. Mnohem efektivnější a rychlejší je horká voda, která slimáky zabije již po několika málo vteřinách. Pokud namísto vody použijete sodovku nebo přidáte ocet, mýdlo či saponát, bude likvidace ještě rychlejší.

4. Nechte je, aby si pochutnali na jedovatých granulích

Pokud je vám sbírání a zabíjení slimáků výše uvedenými metodami proti srsti, připravte jim pochoutku v podobě granulí určených právě pro tyto účely. Jakmile je slimáci zkonzumují, pomřou. Granule proti slimákům jsou běžně k dostání v domácích potřebách.

Tak lovu zdar!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno