Bydlení

Typy zvedáků do dílny

Žádná dobrá autodílna, jejíž majitel to myslí s péčí o auta opravdu vážně, se neobejde bez zvedáku. Jaké typy zvedáků ale připadají v úvahu? A jak si mezi nimi vybrat? Mohlo by se zdát, že takový úvod je vhodný jen pro velké profesionální servisy. Platí to jen do jisté míry. V dnešní době se najde celá řada nadšenců o aut, kteří mají zvedák i ve sv soukromé dílně. Tak se zkuste inspirovat.

Sloupové zvedáky

V servisech a pneuservisech se nejčastěji setkáváme se sloupovými zvedáky. Jedná se o hydraulické zvedáky, díky nimž je možné po zvednutí provádět na spodní části auta veškeré potřebné servisní zásahy.

Jak již název tohoto typu zařízení napovídá, základem zvedáku je sloup, na němž je umístěna pohyblivá část. Existuje několik verzí sloupového zvedáku, které se od sebe navzájem liší počtem sloupů. Nejjednodušší jsou jednosloupové zvedáky, které se hodí i do menších dílen.

Klasikou, se kterou se setkáváme nejčastěji, jsou dvousloupové zvedáky a setkat se lze i se zvedáky třísloupovými nebo dokonce čtyřsloupovými. Jejich výhodou je přirozeně vysoká nosnost, nevýhodou naopak velké nároky na místo.

Nůžkové zvedáky

Skladnější možností ke sloupovým zvedákům jsou zvedáky nůžkové. I ony mají nosnost dostatečnou pro zvednutí osobních aut, případně i větších vozů. Jejich výhodou je i to, že je lze většinou přesouvat. Jejich mobilita je předurčuje k tomu, aby byly prvotní volbou pro poloprofesionální a větší soukromé servisy.

Servis brzd, výměna oleje, výměna pneumatik… to vše s nůžkovým zvedákem hravě zvládnete. Oproti sloupovým zvedákům mají ty nůžkové ale o trochu nižší zdvih. Na druhou stranu jsou skladnější a v neposlední řadě i levnější.

Pokud chcete v servisu nebo dílně zvedat také další předměty a vybavení, vsadit můžete třeba na elektrické vysokozdvižné vozíky. Ty se samozřejmě hodí spíše pro profesionální pracoviště, ale kdo ví, třeba si jej pořídíte také.

Zdroj obrázku: TZIDO SUN / Shutterstock.com

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Typy zvedáků do dílny