Vybíráme klimatizaci do bytu

0
97

V současné době se klimatizace objevují téměř v každé kanceláři a obchodech, ale spousta lidí je začíná využívat také ve svých domácnostech. Klimatizace upraví teplotu a vlhkost prostředí ve vašem bytě na požadované hodnoty a to bez ohledu na venkovní prostředí.

Dříve než si klimatizaci pořídíte, je dobré zamyslet se nad tím, jaké prostory budou klimatizovány. Zdali bude klimatizace využívána pouze v létě na chlazení nebo také v zimě na přitápění a také, do jaké cenové relace jste ochotni si tento stroj pořídit. Jelikož některé typy klimatizací výrazně zasahují do vybavení a celkového vzhledu bytu, je vhodné při jejich výběru zohlednit také design a jejich umístění v interiéru či exteriéru.

Klimatizace LG

Na co se při výběru klimatizace zaměřit?

Ještě před samotným výběrem klimatizace je potřeba se rozhodnout, jaké jsou pro vás nejdůležitější parametry výběru. Pro někoho to může být zvýšená šetrnost k životnímu prostředí, čímž vynikají například klimatizace Daikin nebo klimatizace Rittal, LG, Samsung a další. Pro někoho je důležitá cena a pro dalšího je to především design klimatizace. Ovšem rozhodujícím parametrem by vždy měl být výkon.

Výkon klimatizace

Výkon klimatizace je ovlivněn velkou řadou různých faktorů, jako je například kvalita izolace domu, množství obyvatel, velikost a výkon osvětlení domu, množství a výkon elektrických spotřebičů, apod. Obecně platí, že čím větší místnost chceme klimatizovat, tím větší výkon by vybraná klimatizace měla mít.

Montáž klimatizací

Při výběru klimatizace je také důležité zvážit, zdali firma, od které si klimatizaci pořizujeme, nabízí také její montáž. Zdali je firma schopná zajistit i záruční a pozáruční servis klimatizací či jejich případnou opravu. Při výběru klimatizace se také zajímejte, jaká je dostupnost náhradních dílů a náročnost údržby.

Klimatizace Samsung

Jakou klimatizaci zvolit?

Při výběru klimatizace je důležité velmi pečlivě zvážit veškeré tepelné faktory místnosti, abyste mohli určit, jaký minimální výkon klimatizace budete potřebovat. Řadíme sem například orientaci dle světových stran, plocha a typ oken ve vašem bytě, velikost a výšku místnosti, počet osob a zapnutých spotřebičů nebo izolaci budovy či zastínění.

Při výběru klimatizace máte mnoho možností. Na trhu dnes najdete celou řadu klimatizačních zařízení různých výkonů a provedení.

  1. Mobilní klimatizace – Nejjednodušším a také nejlevnějším typem jsou mobilní klimatizace, které jsou přenosné a tudíž je můžete umístit tam, kde je právě potřebujete. Jsou určeny pro ochlazení, odvlhčení a filtraci vzduchu. Navíc tento typ klimatizací nepotřebuje instalaci ani speciální montáž.
  1. Pevné stacionární klimatizace – pevné klimatizace můžete sehnat v několika provedeních:
    jednodílné klimatizace – prvním typem pevných klimatizací jsou jednodílné klimatizace, které jsou určeny pro montování do oken nebo stěn, tak aby byl teplý vzduch vyfukován ventilátorem ven. Jejich velkou výhodou je montáž bez nutnosti vedení rozvodů, ale nevýhodou je stavební zásah do stěn či oken, z důvodu vývodu pro ventilátor.

dvoudílné (splitové) klimatizace – dvoudílné splitové klimatizace jsou sice dražší než mobilní či jednodílné klimatizace, ale jde o daleko výkonnější a tišší systémy. Tento typ klimatizace je tvořen vnější a vnitřní jednotkou, které jsou propojeny chladírenským potrubím. Venku na fasádě, střeše či balkonu se nachází hlučnější části (kompresor, kondenzátor) a vnitřní jednotka je složena z výparníku, který přes ventilátor prohání vzduch cirkulující v místnosti.


vícedílné (multisplitové) klimatizace – druhým typem dělených klimatizací jsou vícedílné multisplitové klimatizace. Na jednu vnější – kompresorovou jednotku jsou připojeny dvě a více vnitřních jednotek. Měsíční náklady tohoto typu klimatizace mohou být o něco vyšší.     

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno