Vybíráme povlečení aneb záleží nejen na barvě

0
135

Známé rčení praví, že jak si kdo ustele, tak si taky lehne a nutno podotknout, že není daleko od pravdy. Doslova a do písmene, výběr povlečení hraje v posteli klíčovou roli. Matrace a prostředí, ve kterém uléháme na kutě, jsou samozřejmě neméně podstatné, ale faktem je, že nesprávně zvolené povlečení kvalitu spánku výrazně ovlivní.

Pokud jste se doposud při výběru orientovali pouze podle vzhledu a materiálu nepřikládali takovou váhu, měli byste kritéria přehodnotit. Povlečení, které vzorem a barvou koresponduje se zbytkem interiéru, dokáže ložnici harmonizovat, ale kvůli materiálu, který nám nesedí, nebo se nehodí pro konkrétní roční období, nebude spánek nikdy dokonalý. Pro ty z vás, kteří se v rozsáhlém sortimentu příliš nevyznají, jsme připravili následující přehled. Přečtěte si, jaké jsou výhody a nevýhody nejpoužívanějších materiálů.

Bavlněné povlečení

Bavlna patří mezi nejpoužívanější materiály vůbec a hlavní devizou bavlněného povlečení je měkkost, pružnost a v neposlední řadě i velmi dobrá výhřevnost. Hospodyňky mohou namítnout, že se bavlna mačká, ale s přihlédnutím ke zmíněným pozitivům jde o malou vadu na kráse. K dostání je i speciální mercerovaná bavlna, která je lesklejší a pevnější. Někomu však nemusí „sednout“ a záleží na osobním vkusu.

povlečení
http://www.bonatex.cz/FotoCache/1-ellaau_hneda.jpg

Flanelové povlečení

Flanelové povlečení má velmi podobné vlastnosti jako bavlněné. Aby také ne, vždyť obsahuje stoprocentní bavlněnou tkaninu, díky které je stejně jemné, hřeje a je příjemné na dotek. Kromě toho je hustší než běžná bavlna a poskytuje tak polštářům a peřinám lepší ochranu. Negativa? Náročná údržba a hebkost, které lze dosáhnout jen díky speciálním prostředkům. Rozhodnete-li se pro flanelové oblečení, nekupujte to, jehož gramáž je o moc nižší než 125 g/m2.

Saténové oblečení

Satén ve většině z nás evokuje luxus. Jde o velmi jemnou tkaninu utkanou z česaných přízí, která má poměrně dobře hřeje. Povlečení ze saténové bavlny je vhodné především pro teplejší jarní a letní měsíce; kvůli chladnějšímu povrchu se na zimu příliš nehodí. Dobře se žehlí a téměř se nemačká, ale musí se prát naruby, aby nedošlo k jeho poškození.

Krepové oblečení

Krep je poměrně netradiční a jako takový si ho neoblíbí úplně každý. Přesto jde o kvalitní tkaninu s dobrými izolačními vlastnostmi a vysokou savostí. A co je na krepovém oblečení vůbec nejlepší? Nemusí se žehlit, což v dnešní uspěchané době oceníme o to víc.

Snímka obrazovky 2013-08-04 o 23.05.24

Povlečení se samozřejmě vyrábí i z jiných materiálů jako je froté, mikrovlákno, jersey a dalších. O těch však někdy příště. A doporučení na závěr? Ať už se rozhodnete pro jakékoliv povlečení, preferujte kvalitu před nízkou cenou. Příliš levné a nekvalitní povlečení vám neposkytne ani zdaleka takový komfort a navíc se rychle znehodnotí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno