Komerční články

Vybíráte vibrační brusku? Poradíme vám, na co se zaměřit

Vibrační bruska nachází uplatnění v dílně i domácnosti, kde je skvělým pomocníkem na úpravu dřevěných ploch. Využijete ji na opravy a renovaci nábytku, dveří, oken nebo parket. Přečtěte si, jaké parametry a vlastnosti sledovat při jejím výběru, abyste zvolili model přesně pro vás.

Vibrační bruska je neocenitelný pomocník při renovaci dřevěných ploch. Metabo SR 10-23 INTEC
Vibrační bruska je neocenitelný pomocník při renovaci dřevěných ploch. Metabo SR 10-23 INTEC

Výkon motoru

Ujasněte si, jak často a na co budete vibrační brusku využívat. K občasnému broušení spíše malých ploch si vystačíte s příkonem do 180 W. Pokud plánujete pracovat třeba několikrát do týdne, pak zvolte stroj s hodnotou 300 W a více. Méně výkonná hobby vibrační bruska se totiž může při náročnějším a častém užívání přehřívat, což povede k výraznému omezení její životnosti.

Počet kmitů

Čím rychlejším kmitem vibrační bruska disponuje, tím přesnější práci nabídne. Na členité a strukturované povrchy se záhyby a detaily proto pořiďte profesionální vibrační brusku s vyššími hodnotami okolo 30 000 kmitů za minutu. Na rovné plochy, kde není požadována vysoká preciznost provedení, bude stačit i 20 000 kmitů.

Velikost a tvar brusné desky

Dávejte si pozor, aby byl poměr mezi velikostí desky a výkonem vibrační brusky vyvážený. Pokud je deska velká, ale motor slabý, pak existuje riziko, že si stroj neporadí například s hrubším papírem. Platí přímá úměra – čím větší brusná deska, tím větší musí být příkon. Obecně se doporučuje pro plochu o rozměrech 150–160 cm2 příkon okolo 180–200 W.

Standardně jsou brusné plochy obdélníkové nebo čtvercové. Setkáte se i s tzv. delta deskami, které mají trojúhelníkový tvar, které slouží k broušení i velmi špatně přístupných rohů a podobných míst. Pokud se nedokážete rozhodnout, jakému typu dát přednost, zvolte ten s vyměnitelnými deskami. Dále jsou na trhu dostupné také modely s dělenými brusnými deskami, u kterých je přední část trojúhelníková a zadní obdélníková nebo čtvercová.

Uchycení brusného papíru

Běžně je upínání řešeno kovovými svorkami. Brusný papír se v takovém případě ohýbá přes okraje a je zajištěn upínacími páčkami. Tento způsob je rychlý, jednoduchý a vhodný pro nejrůznější typy papíru. Na druhé straně je ale finančně nešetrný, protože část papíru pod svorkami není vůbec využita. Proto je v tomto ohledu výhodnější systém se suchými zipy.

 

Zachytávání prachu

Důležitou roli sehrává i výbava ovlivňující celkový komfort při broušení. Pokud chcete co nejméně prachu ve vzduchu kolem vás, pak žádejte brusku se sběrným sáčkem. Některé modely nabízí místo toho možnost napojení na vysavač. Nejlepším řešením je bruska s prachovým filtrem a zásobníkem, do kterého jsou zachytávány i velmi jemné částečky.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.