Komerční články

Vyhubte plevel na zahradě, máme několik šikovných tipů

Snad nic nekomplikuje zahradníkovi život právě tak, jako plevely. Boj proti nim je nekonečný – sotva je na jednom konci zahrady odstraníte, na druhém konci už můžete začít znovu.

Zdroj obrázku: Zanete / Shutterstock.com

Naučte se vybrat ten správný postřik na plevel a ušetřete si práci s jeho obtížným vykopáváním nebo neustálou regenerací z přetrhaných kořenů. Je to jednodušší, než si nejspíš myslíte.

Co je to vlastně plevel? Definice není tak úplně jednoznačná

Když se řekne plevel, vybavíme si nejspíše rostliny, které se po naší zahradě doslova roztahují a nedají nám vydechnout. Neustále se obnovují, zabírají stále další a další plochy – ba skoro by se dalo říct, že se chovají agresivně. Ale ve skutečnosti je plevelem je jakákoliv plodina, která vyrůstá na nesprávném místě.

I nádherně zralá makovice bude nežádoucím návštěvníkem kupříkladu na poli s obilím a kdo nechce petržel v ředkvičkách, také ji odstraní coby plevel. My se však dnes budeme zabývat klasickými plevely – dobrou zprávou je, že postřiky na ně se používají stejně jednoduše jako třeba přípravky proti škůdcům. Největší kámen úrazu tak jednoznačně tkví v jejich správném výběru. A jak tedy na to?

Zdroj obrázku: Wollertz / Shutterstock.com

Proč bychom vlastně měli bojovat s plevely

Možná si říkáte, zdali jsou úhledně okopané záhonky vůbec nutností. Koneckonců – pořádně je hnojíme, tak proč by si na nich nemohly najít své místo k životu třeba i nějaké ty luční květiny? Pravdivou zprávou je však fakt, že naše domácí plodová nebo listová zelenina je díky šlechtění už tak trochu rozmazlená.

Konkurence v podobě rychlerostoucí zeleně jí tedy jednoznačně vadí. Strádá nedostatkem prostoru, místa i živin, a na neudržovaném záhonu nakonec jen živoří, i kdybyste jí vláhy a živin dodávali sebevíce. Na běžné zahrádce je tak boj s plevely jednoznačně nevyhnutelný. S tím se naneštěstí nedá vůbec nic dělat.

Kdy a jak ničit plevely? Zasáhnout musíte včas

Celkem vzato jde o rostliny jako jakékoliv jiné. Snaží se tedy o totéž – vykvést, vyzrát a rozmnožit se. A pokud jim to dovolíte, pak se plevelů na zahradě nikdy nezbavíte. Je tedy nutné ničit všechny zelené nezvance co nejrychleji, jinak nemůžete být úspěšní. U některých lze vsadit na mechanické odstranění, které je vyhubí jednou provždy. Tato taktika je účinná zejména u plevelů jednoletých, kam patří třeba starček, penízek apod. V jejich případě obvykle není nutné používat přípravky na hubení plevele, pokud se zaměříme na jejich včasnou a rychlou selekci.

Zcela jiná situace však nastává u plevelů víceletých. Ty před zimou přirozeně neodumírají. Naopak, stahují se pod zem, aby tu mohly na jaře zase vyrazit. A o jaké plevely jde? Jmenovat můžeme třeba pampelišky nebo bodláky. Ty se obvykle ručně zničit nedají, musíme tedy přistoupit k jejich pečlivé chemické likvidaci.

Zdroj obrázku: Dean Clarke / Shutterstock.com

Totální nebo selektivní herbicid? Vysvětlíme vám rozdíl

Nezáleží na tom, zda nenáviděné plevely okupují váš záhon nebo třeba fóliovník. Pokud je chcete zničit důkladně, musíte sáhnout po chemii. Jestliže je váš pozemek plevely doslova zamořen a prozatím na něm nic jiného nepěstujete, doporučujeme tzv. totální herbicid. Ten zničí všechnu zelenou tkáň, kterou na záhonku nebo jiném svěřeném území najde. A to bez výjimky.

Naopak pro zásah na již zapěstovaných plochách se lépe hodí tzv. selektivní herbicidy, které vyhubí jen plevely a jiných rostlin si všímat nebudou. Uplatníte je tak třeba i na dvouděložné druhy trav, neúměrně se roztahující v trávníku, kam jste předtím vyseli druhy výhradně jednoděložné. A abyste neutratili víc, než nezbytně musíte, doporučujeme při jejich koupit používat i aktuální slevové letáky.

Všechny postřiky bychom měli chránit před kontakty se zvířaty (například po ošetřené trávě by se neměli prohánět ani psi) a samozřejmě před dětmi. Při požití jim totiž mohou vážně ublížit.